„Když jsem odcházela do důchodu, bylo mi jasné, že si k penzi budu potřebovat přivydělat. Navíc jsem nechtěla sedět celé dny doma. Tak stará a nepotřebná se rozhodně necítím,“ vysvětlila bývalá učitelka, paní Věra.
Hlaví roli hraje spolehlivost
Důchodcům, kteří doma zůstat nechtějí, v mnohých případech nahrává i postoj některých zaměstnavatelů, kteří člověka v penzi zaměstnají raději.
Kromě toho existují také profese, do kterých se mladí lidi příliš nehrnou.
„Nabízím práci v trafice, která obnáší pracovní úvazek zhruba na čtyři až pět hodin denně. Raději přijmu důchodkyni než někoho mladého. Starší člověk je spolehlivější a pečlivější, s tím mám své zkušenosti,“ prozradila majitelka humpolecké trafiky Marie Marková.
Sezonní zaměstnání
Výjimkou není ani senior vypomáhající při úklidu v různých firmách, nebo pracují za pulty obchodů. Taková místa jsou podle dnešního trendu pro mladé lidi neatraktivní.
Podle Jitky Wastlové z pelhřimovského úřadu práce však existují ještě jiné důvody, proč je o lidi pokročilejšího věku ve firmách poměrně velký zájem. „Pokud zaměstnavatel potřebuje lidi pouze pro sezonní práce, v mnohých případech se spíše obrátí na člověka, který už je v důchodu, ale v minulosti v té dané firmě pracoval a zná požadovanou práci i prostředí společnosti,“ uvedla Wastlová.
Jak dodala potom určitě výhodnější zaměstnat důchodce, než zaučovat a zapracovávat někoho nového. Jsou i obory, pro které je obvyklé to, že lidé, přestože mají nárok na odchod do důchodu, zůstávají stále v zaměstnání.
„Takový člověk má sice věk na odchod do důchodu, ale nezažádá si o něj a zůstane v práci i nadále. To potom záleží na konrétním případě,“ podotkla Wastlová.
Firmy a podnikatelé, kteří chtějí zaměstnat důchodce, musí respektovat to, že senior může pracovat pouze na dobu určitou, a to maximálně na jeden rok.