Estetický zážitek podtrhuje historicky cenná architektura. Tisíce mečíků jsou až do pondělí ve 13 zámeckých sálech a jiřiny ve třech patrech obnovené barokní sýpky.

Předseda Českého zahrádkářského svazu Josef Kříž ČTK řekl, že i když letošní sezona byla pro pěstitele problematická, všechny výstavy květin měly vysokou úroveň. "Na to, jaká byla špatná zima, nedostatek vláhy a spousta škůdců, jsem maximálně spokojen," uvedl.

Neobvyklý průběh počasí způsobil, že poprvé za čtyřicetiletou historii musela být odvolána jarní výstava narcisů a tulipánů v Žirovnici. Ve stanoveném termínu byly odkvetlé. "S odřenými zády jsme stihli uspořádat výstavu v Lysé nad Labem," poznamenal Kříž.

V některých oblastech vyrostly letos mečíky jen do poloviční výšky. Běžně dosahují 1,2 metru, letos měly jen 70 centimetrů. Namísto 25 květů je na klasu pouze 15, konstatoval předseda.

Na výstavě mohou milovníci květin obdivovat nově vyšlechtěné odrůdy mečíků a jiřin, na Vysočině mají premiéru. Některé světovou, jiné českou. Pozornosti jistě neunikne ani černá lilie. Návštěvníci uvidí gladioly Vysočina, Jihlava, Roštejn, Javořice, Jindřichův Hradec a Strmilov, které vyšlechtili místní pěstitelé.

"Před pár lety jsme tu pokřtili první bílý gladiol, teď v tradici pokračujeme," řekl Kříž. Novou odrůdu si pěstitel může zaregistrovat za symbolický poplatek zhruba pěti dolarů. Asociace pěstitelů gladiol (mečíků) je v Americe, narcisů v Anglii.

Areál zámku a sýpku si pronajali žirovničtí zahrádkáři od města. Výstavy pořádají 39 let, vždy dvě ročně. Jednou narcisy a tulipány a na podzim gladioly a jiřiny, ob rok potom sály zámku zaplní lilie a na podzim chryzantémy a ovoce.