Jihlavská záchytka, jediné zařízení svého druhu v kraji, za loňský rok pokořila svůj dosavadní rekord. Překročila totiž hranici tisícovky zadržených opilců, kteří v ní nocovali. S tím ale souvisí i další problém. A tím je výše dlužné částky, která přesahuje milion tři sta tisíc korun.

Peníze za noc, která ještě dnes stojí 1700 korun, se pak nevymáhaly, neboť jak již dříve Deníku sdělil hejtman Miloš Vystrčil (kraj je zřizovatelem stanice, provozovatelem pak Služby města Jihlavy (SMJ) – pozn. red.), náklady na vymáhání by přesáhly samotnou výši dluhu.

Kraj tedy hledal právní možnosti, jak s neplatiči „zatočit“. Včera krajská rada proto stanovila nové podmínky: jeden nocleh bude od února stát 4000 korun, což představuje průměrné náklady na jeden záchyt. A jak chce nově kraj dlužné peníze získat?

„Při opakovaném záchytu a nezaplacení za první zadržení pak podáme na policii trestní oznámení,“ přiblížil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hájek.

Vzhledem k počtu dlužníků chce kraj do vymáhání zapojit také provozovatele tím, že mu nabídne stimulační systém. Ten by měl začít platit v dubnu příštího roku. „K 31. březnu 2009 končí SMJ smlouva a bude vyhlášeno nové výběrové řízení na provozovatele. Do nové smlouvy bude přidána i klauzule. Ta umožní provozovateli podílet se na vymáhání pohledávek. Získá tím tedy peníze navíc,“ doplnila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

„Pokud budou podmínky zajímavé, do konkurzu se opět přihlásíme,“ zakončil za Služby města Jihlavy jejich mluvčí Martin Málek.