Na odboru dopravy Městského úřadu v Pelhřimově zbývá k výměně 2821 řidičských průkazů. To znamená, že by se každý týden do konce roku mělo v průměru vyměnit 235 řidičáků.

V minulém týdnu jich však bylo vyměněno pouze 60. Tím, že lidé nechodí, se průměr stále zvyšuje.

„Zatím o výměnu žádá docela málo lidí, předpokládáme nárůst žádostí koncem roku. Potom by se mohly tvořit fronty, mohl by nastat problém v tiskárně a nové průkazy bychom nestihli vydávat včas,“ řekl vedoucí odboru dopravy Miroslav David. „Jsme sice na tento nápor připraveni, a budeme se snažit to zvládnout. To je však nyní to jediné, co můžeme udělat,“ dodal David.

Naprostá většina lidí se starým řidičským průkazem bohužel nechává výměnu až na poslední chvíli, čímž vlastně škodí jen sami sobě. Řízení s neplatným dokladem může být pokutováno nemalou částkou.

 

Řada lidí se průkazů vzdává

„Řidičský průkaz jsem ještě vyměnit nestihl. Budu tam ale muset zajít co nejdříve, protože mám strach, abych potom nemusel čekat dlouhé fronty,“ řekl Jaroslav Hrabě.

Naproti tomu přibývá také těch, kteří místo běhání po úřadech zvolili jednodušší, ale zato definitivní cestu. Řidičský průkaz vrátí úplně.

„Je pravdou, že narostl počet těch, kteří řidičský průkaz vracejí, ale jedná se většinou o starší lidi, kteří už řídit nechtějí a výměna řidičského průkazu je pro ně zbytečností,“ potvrdila Dana Tvrdá z Městského úřadu v Humpolci.

„Kromě seniorů například průkazy vracejí i lidé, kterým řízení vozidla zakázal lékař ze zdravotních důvodů,“ doplnila Tvrdá