VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deváťáci na Pelhřimovsku stojí před nelehkou volbou

Pelhřimovsko - Čas výběru střední školy se pomalu blíží. Už na konci února musí většina žáků odevzdat vyplněnou přihlášku na střední školu, učiliště či na gymnázium. Samotné přijímací zkoušky je pak čekají 21. dubna.

30.1.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Přitom zvolit si v patnácti letech svoji budoucí profesi není vůbec jednoduché. Škola, kterou si děti vyberou, má často rozhodující vliv na jejich další život.

„Chtěl bych jít na střední průmyslovou školu do Jihlavy. Dozvěděl jsem se, že na technickém lyceu nyní otvírají obor marketing a multimédia. To je pro mě určitě zajímavější, než studium na Gymnáziu a to i z hlediska uplatnění,“ prozradil nám dosavadní student gymnázia Ondřej Plášil.

Většina žáků nechce dojíždět

Žáci devátých tříd mohou získat informace o školách jak z Atlasu školství, který je přehledně zpracovaný pro každý kraj zvlášť. Mohou ale zajít i přímo za výchovným poradcem, který je většinou členem pedagogického sboru.
„Dětem vždy na začátku školního roku rozdáváme aktuální informace o všech typech středních škol. Zároveň jim radíme, jak si vyhledávat další informace na internetu,“ prozradila Jana Fišarová, výchovný poradce na pelhřimovské Základní škole Na Pražské.
Jak dále uvedla, snaží se, aby děti měly ve volbě svého budoucího povolání jasno co nejdříve, a předešlo se tak unáhleným rozhodnutí.
„Svůj výběr nám pak sdělí, až na výjimky, všechny děti už po Vánocích. Většinou se jedná o školy v Pelhřimově či Humpolci. Občas zvítězí i Jihlava,“ vysvětlila Fišarová.
Další z možností, jak se dopátrat své vysněné školy, je domluvit si konzultaci na Úřadu práce.

Nejvíce láká studium lycea

Poskytujeme jak informace o síti středních a vysokých škol, tak nabízíme i možnost udělat si zájmový test, který se může stát při výběru vodítkem,“ sdělil vedoucí oddělení poradenství pelhřimovského úřadu práce Josef Hejda.
Podle něj si žáci devátých tříd už tradičně volí nejvíce gymnázia a různé administrativní obory.
Ze základních škol v našem kraji letos vyjde téměř šest tisíc žáků, k dispozici je však podle dostupných statistických výkazů 7 100 míst.
„Pouze na gymnáziích mírně převažuje poptávka nad nabídkou. Narozdíl od ostatních krajů je ale tento převis nižší,“ uvedl Miroslav Pech z krajského odboru školství, mládeže a sportu.
Tereza Hrabě

30.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší obci

Vysoká Lhota – Hned šest voličů s voličským průkazem volilo při letošních sněmovních volbách v nejmenší obci v republice, Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení