„Vdobách, kdy tu vedla objížďka, jsme měli strach oděti, aby nám je tady nějaký bláznivý řidič, jedoucí takřka osmdesátikilo­metrovou rychlostí, nesrazil. Nyní máme pro změnu strach, abychom neutrhli na krajnici kolo uauta či se kvůli dírám vsilnici nezranili,“ povzdychl si Josef Fuxa zVokova.

Zkratka pro kamiony

„Naše silnice se zásluhou uzavření pelhřimovské Rynárecké ulice vlétě stala průjezdem od Pelhřimova na Počátky či Horní Cerekev. Tento stav měl za následek její zničení,“ konstatoval František Straka, starosta Vokova, a dodal, že tuto situaci bylo třeba co nejdříve vyřešit.

Kromě osobních vozidel tam přes den, ale inoc projelo mnoho nákladních vozů, které neměly na silnici co dělat. Zkracovaly si tak objízdnoutrasu.

„Takřka nepřetržitý provoz silnici velmi poškodil a nebylo jiného zbytí než ji opravit,“ řekl Straka.

Tři etapy a pokaždé jinak

Ještě vloňském roce vyhlásili Vokovští veřejnou soutěž na obnovu komunikace.

„Na konci roku vyhrála firma Strabag výběrové řízení. Silnice by se měla začít opravovat na jaře,“ informoval Straka.

Práce budou rozděleny na tři etapy a každá zhotovena jinou technologií.

„První etapu, která povede od kolejí až na začátek Vokova, budeme provádět nástřikovou asfaltovou emulzí sjemnou drtí,“ prozradil vedoucí pelhřimovské pobočky Strabagu Milan Macura, který také dodal, že stejným postupem se obnoví itřetíúsek.

Ten vede od Vokova až na libkovodskou křižovatku. „Kdy tyto úseky budeme provádět, to nevím. Veškeré práce jsou zavislé na počasí. Knástřikům je potřeba teplého počasí, aby se vše dobře spojilo,“ dodal Macura.

Druhý úsek oprav je vsamotné obci. „Ve vsi nebudeme používat nástřiků, ale položíme tam vrstvu nového asfaltu. Pokud vše půjde podle předpokladů, začneme sopravou tohoto úseku již vdubnu,“ shrnul stav Milan Macura ze Strabagu.

Dva miliony od kraje to spraví

Celá oprava komunikace si vyžádá investici zkrajské pokladny.

„Máme na tuto akci vyčleněno zrozpočtu kraje Vysočina přes dva miliony korun,“ konstatoval František Straka.