„Ministerstvo po nás chce 440 tisíc korun. Vezmeme–li v úvahu, že roční rozpočet činí 360 tisíc, znamenalo by to vlastně likvidaci obce,“ uvedl starosta František Straka.

Hřiště se začalo stavět ještě za starostování Jaroslava Točíka již v roce 1999, dva roky poté požádali Vokovští o státní dotaci. Dostali ji s podmínkou, že nejprve použijí vlastní peníze a poté až ty státní.

Nedopatřením se ale stal pravý opak. Ministerstvo chtělo 100 tisíc korun zpátky, k čemuž narostlo ještě stotisícové penále z prodlení. K tomu se v roce 2002 přidala ještě další přiřknutá dotace 120 tisíc korun a stejně vysoká pokuta.

Kolaudace spásou

V tomto případě se nepodařilo dodržet podmínky kvůli chybějící přístupové cestě ke hřišti, dlouho se jezdilo přes soukromý pozemek. Hodnotitelé dotace tedy nemohli považovat akci za dokončenou. Kolaudace cesty ke hřišti, na němž se hraje okresní soutěž vlastně stále v rámci zkušebního provozu, se koná právě dnes.

Především na ni spoléhají Vokovští nejvíce. „Pokud se podaří hřiště úředně dokončit, komise by to mohla považovat za polehčující okolnost,“ vyslovil naději Straka.

Jeho předchůdce, který předčasně složil funkci kvůli zdravotním potížím na podzim roku 2002, odmítl svízelnou situaci komentovat. „Za tu dobu, co jsem v důchodu, nemám o stavu věci žádné zprávy. Jistě vím jenom to, že takto to rozhodně dopadnout nemělo,“ pravil Jaroslav Točík.

Nejhoršího se obává i místostarostka a zároveň obecní pokladnice. „Pokud nám komise přinejmenším část sumy neodpustí, jsme na mizině. Nemáme žádné zdroje na umoření dluhu. Patrně bychom museli požádat o přiřazení pod pelhřimovskou správu,“ pokrčila rameny Věra Linhartová.

Na pelhřimovské radnici se již o vokovských nesnázích ví. „Proces přidružení jedné obce k té druhé není jednoduchá záležitost. Tento krok musí mimo jiné schválit členové obou zastupitelstev. Pokud nás o to Vokovští požádají, budeme jednat,“ nevyloučil starosta Leopold Bambula přijetí vesnice pod městskou správu.

Obálka s úředním rozhodnutím dorazí do Vokova v první polovině září.