Zažehnali tím hrozbu ztráty svrchovanosti. Pokud by museli uhradit částku v plné výši, nezbylo by jim než vyhlásit obecní „bankrot“ a požádat pelhřimovské radní o převzetí správních záležitostí.
 
Když vokovský starosta rozlepil obálku a přečetl úřední verdikt, pocítil velkou úlevu. „Dopadlo to dobře,“ hlásil František Straka radostně. Vesnička zaplatí místo původní pokuty převyšující 400 tisíc korun symbolických 5500.
 
„Podle telefonátu s referentem ministerstva hodně pomohla okamžitá kolaudace hřiště. Jinak bychom se vysokému penále asi opravdu neubránili,“ vysvětlil Straka, který považoval dokončení sportoviště za hlavní úkol.
 
Ironií osudu zůstává, že právě probémy opředené hřiště pro letošek osiřelo. Tamní mužstvo se z okresní soutěže v malém fotbalu odhlásilo.
 
„Neměli jsme dost lidí, kteří by chodili hrát pravidelně. Pro příští sezonu to ale chceme dát znovu dohromady,“ podotkl Zbyněk Beníšek, který se o fotbalové
mužstvo stará. Zpráva o odpuštěné velké pokutě ale udělala radost i jemu. „Byla by to škoda. Vokov by měl zůstat samostatný,“ mínil.
 
Poučení zastupitelé si každopádně příště dají při nakládání s dotacemi větší pozor.
 
V nejbližší době potřebují nutně pomoci s posílením vodního zdroje. Ve vsi se právě chystá výstavba dvaceti rodinných domků.
 
„Rovněž kontrolní odběry vody poukazují na hraniční obsah dusičnanů. Musíme s tím něco udělat,“ konstatoval starosta Straka. Ten považuje za nejschůdnější řešení požádat o pomoc z krajských fondů, které nabízejí vesnicím s méně než stovkou obyvatel vcelku přijatelné podmínky.
 
Potíže s vracením dotace netrápí jenom Vokov. V podobné situaci se nachází řada venkovských starostů. Podle Marie Krčilové z pelhřimovské radnice se nejčastěji chybuje v nesprávném použití peněz. „Musí se přesně dodržet účel, pro který byla dotace poskytnuta. Dbát se musí i na veškeré termíny,“ upozornila odbornice na dotační problematiku.