Také čajovna Dandy v Pelhřimově jich vlastní hned několik. O posezení u dýmky je tam totiž obrovský zájem. Jak řekla Daniela Havlíčková z pelhřimovské čajovny, zákazníci, kteří mají chuť na vodní dýmku, se najdou každý den.

„Je to určitě zajímavý trend, ale já osobně s tím moc nesouhlasím. Kouří totiž stále mladší věkové skupiny,“ poznamenala Havlíčková. Dnes už dýmky nejsou jen výsadou čajoven. Koupit si ji a mít doma může kdokoliv. Ale v České republice je to poměrně drahá záležitost.

Kde se vzala

„První dýmku jsem si koupila asi před pěti lety v Tunisku. Od té doby mi ještě dvě přibyly,“ prozradila Martina Gebarovská z Pelhřimova. Podle ní je dýmka dobrá věc, protože sbližuje lidi. „Vždycky si uděláme takové příjemné posezení s přáteli, posloucháme u toho relaxační hudbu a kouříme dýmku. Nemyslím, že by to na někoho mělo nějaké větší omamné účinky,“ usmála se Gebarovská.

Vodní dýmka získala oblibu v Americe a v Evropě teprve zhruba před padesáti lety. Dnešní podoba moderní vodní dýmky se podobá typu vzniklému před 500 lety v Turecku.

Kouřit s mírou

V poslední době se tato exotická kratochvíle stává čím dál větším trendem. Také sortiment nabízených tabáků do vodních dýmek se změnil a nabídka variant a příchutí tabákových směsí se značně rozšířila.

Bohužel ani kouření vodní dýmky není příliš zdravé. Mezi její hlavní klady patří především nízký obsah nikotinu. V jedné hlavičce je 0,03 mg, zatímco ve stejném množství cigaret je to až 40 mg. Tím tedy úplně odpadá psychická závislost. Kouř se navíc ochladí ve vodě, takže tolik nedráždí plíce. Ve vodě zůstane i většina nikotinu a škodlivin.