To se však nelíbí cestujícím. „Cože? Oni zrušili večerní vlak od nás do Pelhřimova? Zajímalo by mě, jak se budu dostávat na noční do práce. To abych si kvůli jednomu dni kupoval auto, ne?“ reagoval na dotaz Deníku, co říká rušení spojů, Stanislav Sankot zDobréVody.

Podle Ondřeje Kubaly, tiskového mluvčího Českých drah je regionální železniční doprava na Vysočině ztrátová, a to prokazatelně o270milionů. Kraj ovšem uznal pouze 260milionůkorun.

Změny se nejvíce dotkly nedělních spojů, kde podle vedení drah jezdilo pět až devět cestujících.

Jak uvedla Eva Neuwirthová zodboru sekretariátu hejtmana, jde ve všech případech onejméně využívané spoje, kterými cestuje minimální počet pasažérů. „Není výjimkou, že vcelé vlakové soupravě seděl pouze jeden cestující,“ řekla Neuwirthová.

„Prováděli jsme měření využití spojů. Například vlak, který odjížděl vneděli zHorní Cerekve do Pelhřimova ve 20.05hodin obsadilo vprůměru osm cestujících,“ tvrdil Kubala a dodal, že údaje jsou brány průměrem.

Rychlé rozhodnutí

„Musím konstatovat, že například vneděli jezdilo více než devět lidí. Cestující tvořilo hodně studentů, kteří přestupovali na rychlík do Brna či Českých Budějovic. Nyní se nebudou mít na přípoj jak dostat,“ hodnotil novinku vjízdním řádě zaměstnanec Českých drah, který si nepřál být jmenován.

Starostové mají pocit, že je kraj Vysočina postavil před hotovou věc. Ti, kterých se změny týkaly, byli sice pozváni koncem února do Jihlavy, aby se ktomu vyjádřili.

Jaroslav Andrle, starosta zHorní Cerekve, ktomu ale podotýká: „Jednání jsem se nezúčastnil, protože to podle mého názoru nemělo cenu. Krajský úřad nám změny ohlásil příliš pozdě na to, aby se nastalá situace dala vyřešit.“

Nedělní cesta mladé studentky z Dobré Vody do Tábora

Dobrá Voda/ Deník pátral jaké trable přináší cestování vlakem zmalé vsi do města. Pro názorný příklad jsme vybrali mladou cestující, která jezdí vneděli večer šedesát kilometrů na internát zDobré Vody do Tábora.

Slečna Martina, má více možností

Buď může nastoupit v16.17vDobré Vodě do osobního vlaku a jet do Pelhřimova, kde trasu ukončí. Po více jak hodině čekání na rekonstruovaném nádraží, ten samý vlak pokračuje na Tábor, kam přijede v18.55.Další možnost, která se nabízí, je nastoupit v17.42do osobáku od Pelhřimova a jet do Horní Cerekve. Tam přestoupit na spěšný vlak, který odjíždí v18.04a jede přes Dobrou Vodu, Pelhřimov až do Tábora kam přijede v19.19.

Zrušené spoje

Trať Horní Cerekev– Pelhřimov

Zrušené spoje vneděli a svátek: ZPelhřimova 9.29a v18.55, zHorní Cerekve 10.05a 20.05

Trať Havlíčkův Brod– Humpolec

Zrušené spoje vneděli a svátek: ZHavlíčkova Brodu v8.13, zHumpolce 9.10.