Nevadí. Již brzy stačí zapnout počítač a máte všechno ihned z první ruky prostřednictvím internetového přímého přenosu. Jeho zkušební provoz si odsouhlasili samotní pelhřimovští zastupitelé.

„Kromě živého vysílání si lze vybrat i z archivu záznamů. Systém má tu výhodu, že se člověk nemusí dívat na celé jednání. Navolí si pouze určitý bod, který jej zajímá,“ vysvětlil informatik pelhřimovské radnice Václav Turek hlavní přednosti.

Zkouška zdarma

Za všechno „mohou“ představitelé krajského úřadu, kteří v rámci projektu získali podporu na pořízení této technologie.

„Docela se to osvědčilo. Lidé ostatně mají vědět o všem, co se v té které samosprávě děje,“ připomněl krajský radní Miroslav Houška z Častrova. Lidé si podle něho zvykají, poslední krajský sněm sledovalo 250 diváků.

Krajští radní tuto vymoženost obratem nabídli k dalšímu využití. A to až do konce příštího roku zdarma. Novinku již úspěšně vyzkoušeli jihlavští, havlíčkobrodští a novoměstští zastupitelé.

Ti pelhřimovští se nejprve tvářili na návrh poněkud rozpačitě. Z hloučku se dokonce ozvalo, zdali je něco podobného vůbec zapotřebí. „A co po ukončení bezplatného užívání systému? Pak asi budeme platit. Když už, nebylo by lepší tuto technologii rovnou zakoupit,“ vznesl další otázku Ladislav Dub.

„Navrhuji to vyzkoušet. Zajímavá služba lidem to určitě je. Pak uvidíme,“ odvětil starosta Leopold Bambula. Čtrnáct zastupitelů nakonec na on–line přenosy přikývlo. Zbývajících sedm členů sboru se zdrželo hlasování.

Jak vlastně vymoženost funguje? V praxi se jedná o tři až čtyři kamery, které reagují na zvuk. Pokud si některý řečník vezme slovo, kamera jej samočinně zabere. To vše se ihned zobrazuje na webové stránce vysocina.public–i.tv. Podle Turka se přístup možná objeví i na městských stránkách.

Diváci se mohou těšit na první přímý přenos dost možná hned po prázdninách. Hodně ovšem záleží na tom, zda se neobjeví technické nesrovnalosti. „Jednací místnost musí být dobře ozvučená, jinak by snímací systém nefungoval správně,“ podotkl Turek.

Hlasování možná jako v parlamentu

Velký zasedací sál městského úřadu, v němž se zastupitelé pravidelně schází, ozvučovací technikou oplývá. Zůstává otázkou, zda její jakost vyhoví požadavkům pro internetové vysílání.

„Pokud to bude nutné, přikoupíme nějaký ten mikrofon navíc,“ dodal Bambula s tím, že v úvahu připadá i další modernizace vybavení sálu. Snímací systém totiž lze propojit s elektronickým hlasovacím zařízením. Pelhřimovští dosud zvedali ruku jako školáčci.

„Nabídek ohledně hlasovacího zařízení už tu bylo. Když se rozhodneme, můžeme ho mít,“ neviděl potíž Bambula. Vysílání pak může zhatit už jen termínová kolize zastupitelstev jednotlivých měst. Tu však nelze bezpečně vyloučit.