„Pokud elektrárny ohrožují bezpečnost, je naší povinností udělat vše, aby tomu tak nebylo,“ řekl Deníku Zdeněk Kadlec, autor zmíněného dopisu a vedoucí odboru sekretariátu hejtmana.

„Naším požadavkem je, aby zvrtulí nepadalo nic, co do atmosféry nepatří. Pokud provozovatel nedokáže zajistit bezpečnost, požadujeme elektrárny odstavit minimálně na zimní období,“ pokračuje šéf sekretariátu. Ten ještě dodal, že proti zahájení opětovného provozu na jaře nic nenamítá.

Teploty nad nulou, které vposledních dnech na Vysočině panují, zaručují bezproblémový chod vrtulí. Ty naposledy zaútočily vpředminulém týdnu, kdy panoval mráz. „Kvelkým odletům došlo vtom týdnu dvakrát. Například 10.ledna jsem viděl úplně čerstvé dopady,“ informoval Deník Václav Nekonečný. Kněmu se připojil také Kamil Bosák. „Za jeden měsíc došlo minimálně kšesti odletům,“ poukázal.

Bude aktualizace?

Problém mělo vyřešit jednání vPavlově, na kterém se 10.ledna dopoledne sešli zástupci provozovatelů vrtulí, vedení kraje, Jihlavy a další zainteresované strany.

Výsledkem mítinku bylo rozhodnutí olepším zabezpečení, neboť to stávající nevyhovuje. Větrníky jsou dnes hlídány kamerovým systémem. Ten se však projevil jako nedostačující. „Pomocí kamer jsme kontrolovali námrazu dvakrát denně,“ uvedl Deníku Josef Šíp, projektový manažer zAPB Plzeň. „Připravena je aktualizace, která bude po 24hodin denně vyhodnocovat až desítku fyzikálních parametrů a při překročení kteréhokoliv znich dojde kodstavení vrtule,“ přiblížilŠíp.

Instalace nového bezpečnostního systému měla proběhnout co nejdříve. Zmíněný dopis ale vše přibrzdil.

„Ve čtvrtek jsem na krajský úřad zaslal odpověď a čekám na vyjádření,“ přibližuje aktuální stav manažerŠíp.

Aproč kraj nepočká na spuštění nového systému? „Žádný úřad nemůže nést odpovědnost za to, zda je zabezpečení dobré, nebo nikoliv. Vsoučasné době bezpečnost zajištěna není, a proto jsem provozovatele vyzval knápravě, nebo odstavení,“ zakončil Kadlec.