Nejrozhodnější ne zaznělo v Čejově. „Devadesát procent lidí zastávalo negativní názor,“ odhadla rozložení preferencí čejovská starostka Jana Maršíková.
Zároveň neopomněla dodat, že se jedná o účastníky setkání, tedy necelou čtvrtinu obyvatel vesnice. Všichni námi oslovení lidé, kteří shodou okolností na schůzi chyběli, proti výstavbě nic nenamítali.

„Pokud by stožáry stály dostatečně daleko od vesnice, nevadilo by mi to. Ekologická energie není vůbec špatný nápad,“ pronesl Petr Havránek a podobně se vyjádřili i ostatní.

O budoucnosti větrné energie v Čejově rozhodne veřejná anketa. „Jenom doufám, že výsledek bude přesvědčivý. Kdyby to ale mělo dopadnout padesát na padesát, asi bychom nabídku firmy odmítli,“ dodala Maršíková.

Peníze lákadlem

Hlas lidu budou ctít i představitelé Řečice a Budíkova. „Těžko předjímat jejich rozhodnutí. Lidé se o elektrárny docela zajímali, ptali se dokonce i na technické detaily. Zase ale nikdo napevno neřekl, že s výstavbou souhlasí,“ sdělila řečická starostka Zdeňka Brůnová, která vyhlásí veřejnou anketu do týdne.

V Budíkově zazněly spíše zamítavé hlasy. „Lidé si nechali vše vysvětlit, někteří souhlasili i s prohlídkou větrné elektrárny. Podle mě ale anketa dopadne v neprospěch výstavby elektráren,“ pronesla představitelka Marie Žáčková, které osobně se myšlenka zamlouvá.

Mezi nesporné klady patří nezanedbatelný měšec peněz, jímž zástupci firmy KV Venti přislíbili obohatit obecní pokladny. „Peníze by se nám opravdu hodily. Mimo jiné potřebujeme pořídit kanalizaci, na kterou z vlastních zdrojů nedosáhneme. Záležet ale bude na rozhodnutí lidí,“ nechtěla předbíhat okolnostem starostka Řečice Brůnová.