Větrníky představují finanční příspěvek do obecní kasy oslovených vesnic. Většina obyvatel to ale jako důvod pro stavbu elektrárny nevidí.
„Myslím si, že elektrárny berou energii zkrajiny, kterou člověk potřebuje ktomu, aby normálně fungoval. Zároveň působí na psychiku. Lidé by si měli uvědomit, jestli chtějí za pár tisíc přijít o zdraví a krajinu bez rušivých elementů,“ uvažoval Pavel Svoboda zBácovic.
VLipici připravují petici proti výstavbě větrníků. „Investoři tady byli a mluvili jen vsuperlativech. Našel jsem si informace na internetu a myslím si, že tady elektrárny nebudou mít žádný efekt,“ vysvětloval iniciátor petice Jiří Beneš.

Neefektivní elektřina

Vysoké sloupy svrtulemi se začínají roztáčet při rychlosti větru 2,5 metrů za vteřinu a pro stabilní dodávání elektřiny potřebují vítr vanoucí rychlostí kolem šesti metrů za vteřinu. Jinak potřebují cizí zdroj energie. Meteorologická observatoř Košetice zaznamenává roční průměrnou rychlost větru tři metry za sekundu.
„Je tady malá větrnost. Výkon elektrárny by byl nestabilní. Vyráběla by drahou energii,“ uváděl své výpočty Pavel Svoboda, který si našel informace na internetu.
„Mluvit o tom jestli tady budou elektrárny stát je zatím předčasné. Zatím je vše na nulovém bodě. Sháníme informace,“ řekl starosta Bácovic Václav Páral.