„U sousedů na zahradě se vyrojily včely. Část jich létala i k nám. Než je odstranili, dávali jsme radši velký pozor, aby nikoho z rodiny neštíply, i když žádného alergika doma nemáme,“ popsala Nováková.

Nezvané bzučící společníky ze zahrad většinou musí vystěhovat odborníci. Mezi ně patří například včelař Filip Liška z Pravíkova.

Vždy se hledá majitel včelstva

„Když se někde vyrojí včely, napřed se zkusí obvolat včelaři v okolí, jestli včelstvo nepostrádají. Pokud ano, tak si chovatel roj odveze a situace je rychle vyřešená,“ vysvětlil postup Liška.

Smutnější scénář nastává, pokud se majitele včel nepodaří vyhledat.

„To už musí zasáhnout hasiči a roj zlikvidovat speciálním vysavačem nebo spálit. Nikdy se totiž neví, jestli včely nejsou nakažené morem,“ dodal Liška.
Podle něj rojící se včely nepředstavují žádné velké nebezpečí.

ANKETA: Bojíte se bodavého hmyzu?

„Když se včely vyrojí třeba na stromě nebo u okenní římsy, pokud lidé nepatří k alergikům, strach z nich mít nemusí. Včely bývají klidné. Hledají místo, kde by se mohly usadit, a za pár dnů třeba odletí,“ pokračoval Liška.

Jestliže si včely najdou nové bydlení u někoho v domě, hasiči mají opět o další práci postaráno. „To nastává opět ta horší varianta, kdy požárníci musí za pomoci techniky včely zlikvidovat,“ uzavřel Liška.

Alergiků každým rokem přibývá

Jak potvrdila mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Denisa Vrbová, hasiči za letošek pomohli odstranit desítky rojů. „V průběhu letošních letních prázdnin už hasičské jednotky vyjížděly k padesátce případů,“ sdělila Vrbová.

Na pozoru nejenom před včelami, ale i jiným bodavým hmyzem by se měli mít především všichni alergici. Pokud se v blízkosti člověka, který je na bodnutí alergický, vyskytne včelí roj, měl by dodržovat několik základních opatření.

„Obléct si dlouhé kalhoty a triko s dlouhými rukávy a nosit při sobě balíček první pomoci. Ten obsahuje antihistaminika, kortikoidy a ampuli adrenalinu,“ vyjmenoval pelhřimovský alergolog Martin Buchal.

Dávat pozor hlavně na různé infekce

Pokud alergika včela štípne, měl by ho co nejrychleji dostat do péče lékař. „Reakce na včelí bodnutí nastupuje velmi rychle, obvykle do deseti až patnácti minut. Po využití balíčku první pomoci by alergik měl bez váhání vyhledat lékařskou pomoc,“ potvrdil Buchal s tím, že každý rok jeho ordinaci navštěvuje přibližně o patnáct až dvacet nových pacientů více.

Obezřetní ale mají být i ti, kterým včelí žihadlo žádné závažné zdravotní potíže nepůsobí. „Včely, stejně jako jiný bodavý hmyz, mohou člověka nakazit různými infekcemi,“ upozornil na závěr alergolog Martin Buchal.