Přesto v každém koutku zeměkoule se slaví jinak Například v Jižní Americe se pořádají opulentní průvody, zatímco Maďaři prožívají Vánoce i jako národní svátek.

 

Německo

Němci si velmi libují ve zdobení svých oken různými lampičkami, světélkujícími stromečky a Santa Clausy. V každé domácnosti musí být živý stromeček – nejoblíbenější je kavkazská jedle, každoročně se jí spotřebuje na šestnáct milionů. Vánoční kuchyně se v různých částech Německa liší, ale jedno má celé Německo společné: štolu. (Buchta s rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem).

 

Velká Británie

Vánoce ve Velké Británii mají dva symboly: královnu a krocana. Úloha obou je na ostrovech jasná a každému Britovi známá.

Královna dopoledne na Boží hod pronáší slavnostní projev, jímž symbolicky propojuje celé Britské společenství národů (Commonwealth). Druhým symbolem je krocan, ten musí být velký (spíš obrovský…), s nádivkou a omáčkou. Večeři korunuje vánoční pudink.

Dárky se v Británii nerozdávají večer čtyřiadvacátého, ale na Boží hod ráno se hledají, a to v krbu: Santa Claus je totiž hází komínem.

 

Rakousko

Společná minulost způsobila, že naše a rakouské Vánoce si jsou velmi podobné: rodinný kruh, stůl prohýbající se pod lahůdkami, koledy a na závěr půlnoční. Rakušané vášnivě obhajují Ježíška a nesnášejí Santa Clause.

Hlavním chodem večeře bývá ryba (obvykle kapr) s bramborovým salátem, ovšem bez majonézy. Mnoho Rakušanů však dává přednost vídeňskému řízku a někde se podává dokonce pečená husa nebo krůta.

 

Amerika (USA)

Vánoce jsou v USA byznys, který propuká okamžitě po Halloweenu, to znamená začátkem listopadu. Kdyby nebylo Halloweenu, určitě by obchody avizovaly Vánoce už v srpnu, ale takhle kvůli dýním nemohou.

Symbolem amerických Vánoc je Santa Claus; většinou pěkně vypasený, ale dobře naladěný a rozesmátý dědula celý v červeném. Dárečky se nadělují až ráno na Boží hod.

 

Rusko

Rusové mají jolku – vánoční jedličku či smrček – kterou zdobí až těsně před koncem roku. Dárky se tam nerozdávají na Štědrý den, ale na Silvestra a chodí s nimi Děduška Maróz neboli Děda Mráz, jemuž pomáhá Sněguročka. Pravoslavné Vánoce se slaví až 7. ledna.

 

Austrálie

V Austrálii právě vrcholí léto a děti mají letní prázdniny, takže lidé jsou na plážích a vánoční hostinu pojímají jako piknik. Podávají se studené obložené mísy, zeleninové a ovocné saláty, velmi sladké zákusky a dortíky. K tomu se pijí ovocné šťávy, pivo a víno.