„Konkrétní návrh se dosud neobjevil. Bezesporu se ale jedná o zajímavý nápad,“ přikývl hospodář odboru vnitřních věcí pelhřimovské radnice Jindřich Vaňkát.

 
Ten si dovede představit, komu by se kola hodila nejvíce. „Asi by je ocenily naše doručovatelky. Pokud vím, jedna z nich občas jezdí na vlastním,“ dodal Vaňkát a prozradil, že Pelhřimovští zprovozní příští rok alespoň moped.
 
Pokud jednou služební kolo na dvoře pelhřimovského úřadu skutečně zaparkuje, mezi jeho nejčastější uživatele bude patřit Miroslav Povolný. „Na dolní radnici i různě po městě běháme každou chvilku. Kolo by bylo fajn,“ potvrdil pracovník odboru informatiky Povolný, který má k cyklistice vůbec vřelý vztah. Jakmile na jaře vysvitne sluníčko, dojíždí z Počátek do práce na kole. Pětadvacet kilometrů ráno, stejná porce odpoledne.
 

Po městě rychleji

„Zase by se ale musela vyřešit spousta organizačních věcí. Kolo by muselo být každému po ruce a zároveň pořádně zabezpečené proti krádeži,“ upozornil informatik Povolný.
 
Semilský starosta Jan Farský si nemůže nápad vynachválit. „Určitě se to vyplatí. Jednak šetříme za pohonné hmoty. A po městě se jedná o nejrychlejší druh dopravy,“ zmínil Farský hlavní výhody jednostopých pomocníků.
 
Klíčový požadavek vznesl tamní tajemník, který poukázal na nestíhatelný úděl koordinátora prospěšných prací. Radním se jej zželelo, a protože se kola osvědčila, hned přikoupili ke dvěma úřednickým další dvě pro městské strážníky.
 
Humpolečtí úředníci mohli za určité souhry okolností Semilské předstihnout. „O zakoupení služebního kola se tu otevřeně mluvilo už před šesti roky, pak to ale trochu usnulo. Výhledově s ním ale počítáme přinejmenším pro pracovníka odboru místního hospodářství. Ten toho nachodí po městě zdaleka nejvíce,“ sdělil místostarosta Tomáš Křišťan.
 
A jak by měl správný úřednický bicykl vypadat? „Volil bych takzvaný citybike s planetovým převodníkem, který je pro městské ježdění přímo stvořený,“ doporučil prodejce kol Libor Točík.
 
Odborník by kromě povinné výbavy nepodceňoval ani pořádný kryt řetězu. To, aby se mohlo jezdit i ve společenských kalhotách. Pak stačí už jen namontovat pod řídítka uzamykatelnou schránku na dokumenty a může se vyrazit!