S myšlenkou na pořízení statutu neboli obecní vyhlášky přišli pelhřimovští rybáři.

„Prohřešky návštěvníků přehrady se rok od roku zhoršují. Rozdělávání ohně přímo u vody či zakládání černých skládek je na denním pořádku,“ podotkl Stanislav Panoš za pelhřimovské rybáře, kteří hospodaří na nádrži ještě s želivskými kolegy.

Trnávka jako myčka

Na nešvary poukazují také lidé, kteří u přehrady bydlí, podnikají či odpočívají.

„Nahoře hned u cesty máme ceduli zákaz vjezdu. Ta značka je tam úplně zbytečně. Lidé si navíc často umývají u vody auto saponátem, jakoby se nechumelilo,“ všiml si majitel rekreačního střediska Jindřich Müller. Jeden z chatařů na zmišovické straně přehrady, který si nepřál být jmenován, poukázal na chování některých sportovních rybářů.

„Střídá se tu hodně lidí, zůstává po nich spousta nepořádku. Jednou jsme dokonce našli u vody vysypané žárovky,“ pokrčil muž bezradně rameny.
Rybáři reagují na tuto narážku úplně stejným gestem. „Cožpak o to, veškeré rybářské náležitosti jako pytláctví a další prohřešky si ohlídáme. Od jihočeské organizace jsme kvůli tomu dostali člun na elektrický pohon. Bez patřičného dokumentu v ruce ale nic dalšího nezmůžeme,“ dodal Panoš s tím, že vyhlášku mohou vydat pouze představitelé obecního úřadu, v jehož katastru přehrada leží.

V případě Trnávky se to týká Želiva a Červené Řečice, kde se stoupenci Petrova cechu již jednali.

„Návrh od rybářů máme. Musíme se ale postarat o to, aby nová vyhláška zohledňovala jejich požadavky stejně jako aby vymezovala chování všech dalších dotčených skupin,“ vysvětlil želivský místostarosta Michael Líbl. Ten považuje za nejschůdnější řešení vyžádat si statut, který se již osvědčil u jiné přehrady, a probrat případné úpravy s rybáři či pověřenými pracovníky Povodí Vltavy.

Rybářské přání se zřejmě nevyplní

Na vyhlášce společné pro obě sousedící městečka se pracuje také na červenořečické radnici.

„Kvůli četným stížnostem na porušování veřejného pořádku dobře víme, že tento dokument je zapotřebí. Těžko však říci, kdy se podaří uvést jej v platnost,“ upozornila tamní starostka Zdeňka Bečková na řadu jednání, která v souvislosti se schvalováním listiny ještě čekají.

Předáci jihočeského rybářského svazu, který je správcem revíru, si přejí nastolení vyhlášky ještě letos. Podle Líbla lze tento termín stihnout jen zázrakem.

„Jako rozumnější bych viděl zavedení statutu pro příští sezonu,“ pravil želivský místostarosta.

Přehrada Trnávka podobný dokument mívala. To však bylo ještě za předchozího režimu. Po převratu se na soupis práv a povinností okolo „velké vody“ pozapomnělo.