Za první čtvrtletí skončilo na prvním místě v třídění odpadu právě město Pelhřimov.

Jedná se o hodnocení z hlediska třídění komunálního odpadu na složky – papír, plast, bílé a barevné sklo a nápojový karton.

„Kampaň se tříděním jsme rozjeli loni. Pomalu to začíná nést své ovoce, ale stále je to málo. Musíme se snažit víc lidem připomínat, aby třídili,“ vyjádřil se k soutěži Josef Slavětínský, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Pelhřimově.

Třídění odpadu se v dnešní době vyplatí. Například plastové lahve se v konečné fázi dají využít k výrobě vláken do bund a spacáků. Mimo textilní průmysl z vytříděných plastů vznikají nejrůznější desky, trubky, zahradní nábytek či například plastové nádoby.

Znovu využít lze i nápojové kartony. Své uplatnění naleznou v papírnách a při výrobě stavebního materiálu. Hodnocené obce jsou rozděleny do čtyř velikostních skupin vždy podle počtu obyvatel. Firmy zabývající se tříděním odpadu udělily Pelhřimovu 47 bodů. O první příčku se město dělí se stejně úspěšnou Třebíčí.

Těsně za nimi pak skončila Jihlava. Bramborové místo obsadil spolu se Žďárem nad Sázavou také Havlíčkův Brod. Z osmi hodnocených měst dopadlo nejhůře Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí. Tato získala jenom třiadvacet bodů.

 

Hřbitov odpadků aneb, jak dlouho zůstane v zemi
Kus polystyrénu navždy
Igelitová taška 20 – 30 let
Nedopalek cigarety s filtrem 10 – 20 let
Plastový kelímek 50 – 80 let
Ohryzek jablka týden – 20 dní
Pomerančová kůra 6 měsíců - 1,5 roku