V 08:15 s ním speciálně upravený autobus Mercedes jihlavské dopravní společnosti vyrazil z Rozkoše na Pelhřimovsku do Lázní Aurora v Třeboni. S sebou si musel vzít i svou speciální postel. I tak si v proslulých lázních zpočátku nevěděli rady, jak se o vzácného klienta postarat. Nevejde se na postel, na rehabilitační lůžko, do vany, jak ho dopravit do bazénu? kladli organizátorům pomoci otázky.

Když jel na počátku roku na kontrolu do pelhřimovské nemocnice a koleno ho neposlouchalo, museli mu z bytu v prvním patře bytovky pomáhat hasiči. Dnes o francouzských berlích sešel sám. Jen se obtížně dostával do pro něj příliš malých dveří autobusu.

"Z autobusu jsme museli odstranit některé sedačky, k těm, na které usedl, jsme připravili speciální bezpečnostní pásy, aby se cestou eventuálně nezranil," řekla novinářům předsedkyně představenstva firmy ICOM Kateřina Kratochvílová. Organizátoři museli také natrénovat rozšroubování a složení postele a její uložení do autobusu, popsala okolnosti převozu.

Léčebné procedury určí na místě lékař, Pustinovy bolesti budou s největší pravděpodobností tlumit především rašelinné zábaly na speciálně upraveném lůžku.

Při odjezdu do lázní Tomáš zářil štěstím a mával svou obří rukou televizním štábům. Cestování je jeho snem. Sám se ale nikam nemůže dostat, a tak tráví většinu času ve svém pokoji u televizní obrazovky. Sleduje sportovní přenosy, čte časopisy, poslouchá hudbu.

Třicetiletý Tomáš Pustina trpí nadprodukcí růstového hormonu. Když se narodil, vážil něco přes tři kilogramy. Teprve kolem desátého roku začal neobvykle rychle růst. Dnes muž zapsaný do České knihy rekordů měří 224 centimetry a váží přes 170 kilogramů. Už ve škole začal mít problémy s koleny a musel na operaci, která příliš nepomohla. Později se vyboural na kole a přišly další potíže. Od osmnácti je v invalidním důchodu a těžce se pohybuje o francouzských holích, od nichž má bolavé dlaně. Jejich držadla jsou totiž do jeho rukou příliš malá, potřeboval by speciální.

Třeba poslední pár speciálně vyrobených bot přišel na 3500 korun, řekla ČTK maminka Alena Pustinová, která se bude o Tomáše během třítýdenního pobytu v Třeboni starat. Tomášovo chodidlo měří přes 38 centimetrů. Potíže jsou i s oblečením.

Starosta Humpolce Jiří Kučera, jehož je Rozkoš místní částí, nejvyššího muže Česka navštívil jedenkrát u příležitosti jeho narozenin. Město tehdy uvažovalo, že by rodinu Pustinových přemístilo do bezbariérového bytu ve městě. Pustinovi ale chtějí zůstat v Rozkoši. Na plošinu či výtah u bytovky město podle starosty nemá peníze a sponzor se zatím nenašel. "Po dovolené se ve vedení města poradíme, jak nejvyššímu muži Česka a jeho rodině usnadnit problematický život," slíbil starosta.

K pobytu v lázních pomohl trpícímu Pustinovi tak trochu krajský úřad a hlavně tlak některých médií a sponzora. Kraj domluvil v pelhřimovské nemocnici, jejímž je zřizovatelem, Tomášovo komplexní vyšetření v době, kdy se bolesti jeho kloubů stupňovaly. Na jeho základě vzniklo doporučení k lázeňskému pobytu, řekla ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová.