„Dopadlo to výborně,“ pravila s velkou úlevou Tomášova maminka Alena Pustinová. Ta jej vezla na vyšetření hned do dvou nemocnic.
 
V té střešovické, kde největší Čech podstoupil v říjnu operaci mozku, si lékaři pacientův stav pochvalovali s tím, že k dalšímu zákroku není důvod.
Radostnou zprávu se dozvěděli i u profesora Marka na Karlově náměstí. „Ještě musíme počkat na výsledky odběrů, ale vypadá to nadějně,“ dodala Pustinová. V bytě na Rozkoši je o poznání radostněji. Třicetiletému Tomášovi, který se zbavil všemožných otoků, se nyní mnohem lépe dýchá i mluví.
 
Také trochu zhubl a hlavně je na tom mnohem lépe po psychické stránce. „Až trochu roztaje sníh, pojedu se podívat do Humpolce,“ plánuje největší Čech, jak řádně provětrá svoje nové vozítko Scooter.

Nejprve trénovat, teprve pak na výlet

Maminka se jenom usmívala. „To bude jízda, viď. Na hlavní silnici tě nepustím, leda přes Vilémov by to snad šlo. Nejdříve se ale musíš pořádně naučit nasedat a řídit,“ vztyčila Pustinová prst k synovi.
 
Speciální vozítko za 150 tisíc korun nyní dočasně parkuje v garáži budíkovské starostky Marie Žáčkové.
 
„Pustinovi prozatím nemají vozík kam dát. Navíc se trochu báli, aby jim jej někdo neukradl,“ vysvětlila Žáčková, která stojí za založením dobročinné sbírky.
 
Na kontě se k pátečnímu poledni sešlo již 650 tisíc korun. To by mělo stačit na vozík i upravený ojetý mikrobus, do něhož se 225 centimetrů vysoký muž vměstná přece jen lépe.
 
Zbývá vyřešit poslední pálivý otazník – bezbariérové bydlení. Pustinovi bydlí v domě bez výtahu. Ať už se zdravotní stav Tomáše zlepší jakkoliv, kvůli nevratně poškozené levé noze pro něho každý schod zůstane obrovskou překážkou.
 
„Sbírku jsme původně specifikovali na nákup vozíku a auta. Protože částka na účtu se pořád navyšuje, požádáme krajský úřad o rozšíření účelovosti. Pokud dostaneme svolení, mohli bychom pomoci Pustinovým třeba se zařízením bytu,“ doplnila Žáčková. Sbírka vrcholí koncem února.