Navázali tak na prosincový počinek svých spolužáků instalatérů, kteří se dokonce stali mistry republiky.

Tesaři zčeské zemědělské akademie neskrývali radost. „Je to pěkný pocit, prosadit se vtak prestižní soutěži. Kdybychom ale překonali nervozitu, mohlo to třeba dopadnout ještě lépe,“ poukázal Pavel Dočkal na několik chyb. „Zpočátku jsme se báli, abychom výrobek stihli dokončit. Ve spěchu jsme nedali takový pozor na přesnost při měření, každý milimetr rozdílu přitom rozhodoval,“ vysvětlil Jakub Vaněček, proč se před ně dostaly dvojice zJaroměře a Rybitví.

Ředitel učiliště Květoslav Namyslo přesto zařadil výsledek mezi významné okamžiky vhistorii školy. „Úspěch je oto cennější, že učně nijak zvlášť na soutěže nepřipravujeme, jako se to občas stává na jiných školách. Jen se pokaždé snažíme vybrat všestranné šikovné kluky schopné zvládnout kromě řemesla iteoretický test. Také jim nesmí chybět touha něčeho dosáhnout,“ upozornil ředitel Namyslo.

Motivace ani jednomu znich nechybí. Mladíci mají tesařinu vkrvi a nehodlají jen tak odskotačit kjinému povolání.

Rozhoduje chuť něco dokázat

Pavel Dočkal zBroumovy Lhoty pochytil náklonnost kpráci se dřevem od svého otce, pelhřimovský Jakub Vaněček pochází ztesařského rodu. „Tesařina byla jasná volba,“ rozsemáli se oba kluci, vzápětí vážněji dodali prozaičtější důvod výběru tohoto řemesla.

„Občas to bývá dřina. Zase se ale jedná očistou práci. Akdyž se člověk ohlédne za sebe, něco po něm zůstane. Ahlavně, stavět se bude pořád,“ shodli se mladíci, kteří pod dohledem svých otců již pracují ina skutečných střešních krovech.

Mistr odborného výcviku si na uvedených medailistech cení právě zájmu ořemeslo. „Někdo sem třeba chodí jen zpovinnosti. Oni to ale opravdu chtějí dělat, chtějí se něco naučit. Tihle kluci se neztratí,“ prohlásil učitel Pavel Krejčí.

Třetí místo zPrahy nemusí znamenat úspěch poslední. Humpolečtí učni pojedou ina brněnské celostátní finále, kde lze čekat imezinárodníú­čast.

„Uvidíme, zda nám bude vyhovovat zadání. Každému sedí něco jiného. Pokud ale opět nezazmatkujeme, ostudu snad neuděláme,“ vyjádřili naději Pavel Dočkal a Jakub Vanček.