Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovským památkám se možná blýská na lepší časy

NOVÁ CEREKEV - Již pátým rokem se v těchto dnech koná Festival řemesel a vyznání, který pořádá občanské sdružení Na dobrých cestách.

9.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Bednář

Obce Nová Cerekev a Moraveč si jako nováčci letos připsali účast teprve podruhé. Mezi tradiční prvky festivalu patří besedy, prohlídky, výstavy, vernisáže, koncerty a mnoho dalších věcí.
 
Festival se však v Nové Cerekvi tento rok kvůli započatým opravám tamní synagogy neuskuteční.
 
„Opravy začaly už v dřívějších letech. Ale letos na jaře jsme dělali kompletní hydroizolace a také nová okna. Do těch se objednávala speciální barevná skla dovezená až z Ameriky,“ informoval správce židovské synagogy Ladislav Hodík s tím, že střecha, krovy a statika už byly opraveny.
 
Ovšem rekonstrukce celého objektu je náročná a vyžaduje velkou finanční podporu.
 
„Ve spolupráci s obecním úřadem jsme se rozhodli oslovit významné instituce a požádat je o peněžní pomoc. Výrazné posílení přišlo od ministerstva kultury, které na naši synagogu uvolnilo dva miliony korun,“ sdělil Hodík.
 
O konkrétním použití finančních prostředků rozhoduje mateřská organizace Matana–Praha, která se zabývá správou majetku židovské obce. Podle Hodíka památka spolkne ještě alespoň čtyři miliony korun.
 
Nemalou částku si na svou obnovu vyžádal také starý a nový židovský hřbitov. Vandalismus se dotkl téměř všech náhrobků a neušetřil ani zádušní kapli a hřbitovní zeď. „To už je teď ale všechno zrekonstruované. Vyzdili jsme 370 metrů zdi a z toho 70 metrů úplně od základu. Byla to ovšem nekonečná práce,“ potřásl hlavou Ladislav Hodík. Jak dále dodal, opravu sponzorovali také někteří pozůstalí, a to i ze zahraničí.
 
Všechno vynaložené úsilí však má mít svůj účel. Nedávno vzniklé občanské sdružení Pro synagogu si představuje, že v konečné fázi bude stavba sloužit jako místo pro různé výstavy nebo koncerty.
 
Takovou funkci už plnila právě při loňském Festivalu řemesel a vyznání, který byl velice úspěšný a přilákal návštěvníky z celé republiky. Díky němu získá synagoga také nějaké finance navíc.
 
„Já festival rozhodně podporuji. Je to dobrá akce, která alespoň přiláká turisty. To naše obec a zejména židovské památky do budoucna potřebují především,“ shrnula starostka Nové Cerekve Adriana Kottová.
9.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení