Důvod? Svévolně užívaná studniční voda bude od příštího roku pokutována až padesáti tisíci korunami.
 
Pokuta hrozí uživatelům takto používané vody, pokud si s ní ve svém osobním hospodaření neudělají pořádek. To nikdo riskovat nechce.
 
„Já studnu přihlašovat nemusím, ale je pravda, že kdyby to bylo nutné, rozhodně to udělám,“ zamyslel se Martin Kučera z Pacova.
 
„Dnes platíme za zapsání studny. Zítra to bude třeba ze spadaného listí,“ povzdychla si důchodkyně, které se zdá celá věc jako zbytečné papírování.
Podle slov vedoucího životního odboru pacovského městského úřadu Otakara Pejši, mají do této chvíle na úřadě evidovaných na dvě stě padesát žádostí.
 
„Oproti minulému roku, kdy jsme registrovali zhruba něco mezi patnácti až dvaceti žádostmi, je to nárůst více než desetinásobný,“ uvedl Pejša s tím, že v současné době mu leží na stole zhruba padesát nevyřízených žádostí.
 

„Ty však do konce roku stihneme hravě vyřídit,“ vzkázal čekatelům Otakar Pejša.

 
Ten dále uvedl, že je možné stihnout podání žádosti, včetně jejího vyřízení, do zákonem stanovené dvouměsíční lhůty. Navíc „studnaři“, většinou potřebná povolení mají a jedná se tedy spíše o jeho prodloužení. V případě obcí je postup mírně odlišný.
 
Těm totiž končí povolení k užívání studniční vody prvním lednem příštího roku a nové mít musí.
 
„Pokud by se náhodou stalo, že by žádost i přes své podání nebyla vyřízena, tak žádosti podané, ale ještě neschválené budou brány na zřetel a pokutovány nebudou,“ uzavřel Josef Veselý z pacovské radnice.