To se sice pyšní pěknou zelení, ale ne všechny tamní stromy jsou v takovém stavu, v jakém by měly správně být. Nejvíce trpí kulové javory v zádlažbě podél chodníků. Vadí jim především blízkost parkujících aut. Tři již uschly a musely být odstraněny. V řadě javorů lemujících část náměstí se tak vytvořily nepěkné mezery.

„Problémy stromům působí hlavně dlažba a malý prostor pro vsakování vody. Chybí také ochrana proti parkujícím vozidlům,“ vysvětlil starosta Kamenice Ivan Pfaur.

Proto podle něj zatím nemá smysl vysazovat nové stromy. Ty by se v současných podmínkách totiž ani nedožily dospělého věku. „Pokud budeme chtít stromovou výsadbu po obvodu náměstí zachovat, je potřeba kulovým javorům vytvořit odpovídající podmínky. Což znamená obnovit parkovací plochy a chodníky,“ doplnil starosta Pfaur.

Za své vzal i památný smrk

Svou životní pouť skončil také šedesátiletý stříbrný smrk, který každoročně o Vánocích zdobily barevné žárovky. Letos na jaře ale dosloužil. Uschnul, a proto musel být pokácen.

„Nový vánoční strom zatím vysadit neplánujeme. Obnova zeleně bude muset ještě chvíli počkat,“ uvedl Ivan Pfaur. Do svých rozvojových záměrů na následujících pět let zařadilo město mimo jiné také akci nazvanou Revitalizace veřejných ploch na náměstí Československé armády.

Ta zahrnuje celkovou modernizaci a revitalizaci chodníků, parkovacích ploch a parčíků. „V rámci úprav se samozřejmě počítá i s obnovou zeleně. S projekty na renovaci náměstí by se mělo začít příští rok,“ přislíbil starosta Ivan Pfaur.

Náklady na celkovou opravu kamenického náměstí se vyšplhají zřejmě až na šest milionů korun.