Na Pelhřimovsku padlo pod silným náporem větru přes padesát tisíc kubíků dřeva, které se muselo do třicátého června odklidit. Jinak hrozily sankce.
„Pokuty by se udělovaly podle zákona o lesích, kdy vlastník lesa neplní opatření k ochraně lesa, především nedodrží přednostní zpracování nahodilé těžby. Tam se pohybují sankce až do sta tisíc korun,“ vysvětlil vedoucí oddělení ochrany krajiny Miloslav Bouzek z Městského úřadu v Pelhřimově.

„Hlavně bylo podstatné dostat to dřevo z lesa. To se nám povedlo. Zbývá odvozit pouze pět tisíc kubíků. Z něj ale nehrozí nebezpečí. Proti kůrovci je chemicky ošetřeno,“ řekl Rudolf Švec, správce Lesů ČR na Pelhřimovsku.

Jedou na čtyři směny

Padesát tisíc kubíků dřeva představuje polovinu roční těžby Lesů ČR na lesní správě Pelhřimov. Odvozit během krátké dekády takové množství dřeva byl problém.

„S ohledem na nouzový stav jsme měli výběrové řízení na firmy, které by padlé stromy z lesa odvozily,“ vysvětlil Rudolf Švec. Potíže byly i se dřevozpracujícími závody, které byly po orkánu zahlceny množstvím dřeva.

„Snažili jsme se vyhovět všem vlastníkům lesa. Dokonce jsme rozjeli pilnici na čtyři směny a tak to bude fungovat až do září. Pořežeme o čtyřicet tiscí kubíků pilařské kulatiny více než v roce minulém. Něco jsme ečodmítnout zkrátka museli,“ informoval místopředseda dřevozpracujícího družstva v Lukavci Pavel Kříž.

Cena dřeva klesla

Hodnoty výkupu dřeva po orkánu se výrazně snížily. Trh se dřevem je přehlcen. „Je to celoevropský problém. Jsou vysoké zásoby dřeva a poptávka menší. Ceny výkupu šly zákonitě dolů. Před orkánem byly naše zásoby dvojnásobné oproti rokům předcházejícím. A i když jsme měli v plánu, že v prvním pololetí zásoby snížíme na polovinu, abychom pomohli řešit situaci dodavatelským firmám, máme zásoby stejné,“ řekl Pavel Kříž.

Na výši ceny se odrazila i kvalita dřeva. Stromy po orkánu byly ve většině případů poškozené. „Někteří vlastníci lesů umí polomy dobře zpracovat, přesto jsou u mnoha stromů praskliny vidět,“ uzavřel Pavel Kříž.