Dva vlaky stály na pelhřimovském nádraží od jedné hodiny odpoledne do čtvrt na tři. Drobný prostoj vznikl pouze cestujícím táborským směrem. Tento spoj nabral přibližně čtvrthodinové zpoždění. Hornocerekvický vlak by čekal na první koleji do čtvrt na tři tak jako tak.

Nelegální stávka

Někteří cestující přesto neskrývali zlost. „Tato stávka je nezákonná. Ukažte mi jediné upozornění. Nevisí tu vůbec nic,“ rozčiloval se muž se sluchátky na uších, který si krátil dlouhou chvíli čtením novin. „Předchozí vyjednávání jsem příliš nesledoval. Jako bývalý ajznboňák si ale myslím, že vlaky jsou od toho, aby jezdily. Měli bychom se umět domluvit,“ pravil osmdesátiletý vysloužilý železničář, který si nepřál být jmenován.

Radostí neskákali ani lidé, kteří zareagovali na stávku již ráno. „Musím jet na odpolední směnu autem. Cesta mě zase bude stát víc peněz. Vlak by vyšel laciněji. Stávka je podle mě zbytečnost. Nic nevyřeší, jen obtěžuje lidi,“ prohlásil rozhořčeně Stanislav Sankot z Dobré Vody.

Pacienti v pelhřimovské nemocnici neměli k hořekování důvod. Zdravotníci si hleděli svých povinností jako obvykle. Jenom si všichni ráno připnuli na oděv protestní oranžovou stužku.

„Domluvili jsme se tak s dalšími dvěma místními odborářskými organizacemi a sdělili jsme to řediteli. Touto stávkou přece nemíříme proti zaměstnavateli a nechceme se nijak dotknout ani našich pacientů,“ vysvětlila zástupkyně Odborového svazu zdravotnictví Jitka Červená.

Samotní pacienti postoj zdravotníků přivítali. „Stávka mě nijak zvlášť nezajímá, ale je fajn, že se o nás sestřičky nepřestaly starat,“ pochválil personál Karel Šimon.

Stávková vlna zaplavila především krajské město. Zdravotníci, vyzbrojení transparenty, které označily ministra Julínka za hrobaře zdravotnictví, zahájili pochod jihlavskými ulicemi před sídlem krajského úřadu. Tam předali protestní dopis hejtmanovi Miloši Vystrčilovi. Ten jej přislíbil rozšířit mezi zastupitele. Zdravotnický odborový předák Lukáš Velev upozornil, že změn je zapotřebí. Ne však takových, které se dějí proti vůli lékařů a veřejnosti.

Souhrn stávkového dne naleznete v článku: Stávka skončila, vlaky během ….