Především mladí lidé si určitě začnou rozmýšlet, zda vůbec se stavbou vlastního bydlení začínat.

 
Ti, kteří chtějí začít stavět v nadcházejícím roce, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.
 
Může za to zvyšující se sazba DPH z pěti na devět procent, která se promítne především do provedení stavebních prací, a i do cen za materiál při stavbě bydlení takzvaně na klíč. Čtyři procenta navíc pak v celkovém součtu mohou znamenat i několik desítek tisíc.
 
„Celou stavbu na klíč si určitě postavit nenechám. To by se prodražilo ještě víc. Zvláště teď ne, když se vlastně ani moc neušetří na dani při nákupu stavebního materiálu,“ podotkl Daniel Štěpánek, který se chystá začít stavět na jaře letošního roku.
 
Ten stejně jako většina lidí, kteří chtějí vlastní bydlení, lituje toho, že dům nestihl postavit už v minulém roce.
 

Za cihly a beton o deset procent víc

Nové stavební parcely vyrostly v mnoha městech i obcích na Pelhřimovsku. Lidé, kteří na nich chtějí začít s výstavbou až na jaře letošního roku, čeká další nemilé překvapení.
 
Právě v jarních měsících totiž prodejci stavebnin plánují zvýšení cen stavebních materiálů. To znamená další výdaje navíc už při nákupu cihel nebo střešních krytin, ale i obkladů a dlažby.
 
„V plánu je zdražení zhruba pět až deset procent,“ uvedl jednatel firmy Stavebniny Rada Josef Jíra.

Materiál mnozí nakupují dopředu

Ani jedna z hlavních pelhřimovských stavebních firem Agos se zdražení stavebního materiálu zřejmě neubrání. „Zdražovat se bude zhruba v březnu letošního roku,“ podotkla jedna ze zaměstnankyň firmy.
 
Lidé to často řeší tím, že materiál na stavbu shánějí už nyní. „Některý materiál už nakupuji dopředu. Zdražuje se stále a čím dál víc,“ uzavřel Štěpánek.