Takto začíná pohádka O kouzelných botách, kterou napsala jedenáctiletá Monika Pechová z Pelhřimova a ne nadarmo. Zúčastnila se s ní totiž celostátní literární soutěže, kde dosáhla předního umístění a získala jeden z osmi pohádkových oříšků.
 
Kromě ní soutěžila také Hana Pařízková, která přispěla pohádkou s názvem Zázrak, za niž obdržela čestné uznání.
 
„Soutěž každoročně pořádá jičínská Knihovna Václava Čtvrtka. My o ní každý rok naše mladé čtenáře informujeme a posíláme jejich práce. Pro letošní ročník bylo tématem řemeslo,“ přiblížila knihovnice Jaroslava Fexová. Hana Pařízková svou cenu převzala už v Jičíně při slavnostním vyhlášení, a protože Monika se zúčastnit nemohla, včera si pro ocenění přišla do pelhřimovské knihovny. Ceny a poděkování jí předala vedoucí knihovny Iva Rajdlová.

Možná budoucí spisovatelky

„Z umístění mám radost. Ani nevím, proč mě napadlo psát zrovna o ševci. Asi se zúčastním i příští rok. To jsou tématem čerti, a ti patří k mým oblíbeným pohádkovým postavám,“ zamyslela se Monika Pechová.
 
„Obě reprezentovaly skvěle a obě získaly významná ocenění. Mezi zhruba osmdesáti pracemi obě dokázali porotu zaujmout. Třeba jednou budou spisovatelky,“ usmála se Fexová.