Zlatavě žluté slámě vdechli poprvé umělci život na tomto krásném, leč silně chátrajícím zámku v roce 1996.

Skupinka mladých nadšenců svým konáním chtěla tehdy upozornit na stav této historické památky a na nevyjasněné majetkové poměry.

Zámek se dál vesele rozpadá

Od dob, co červenořečické Slámování mělo premiéru, uplynula řada let a památka chátrá vesele dál. Majetkové vztahy jsou stále nevyřešené a tamní Spolek pro záchranu památek Červenořečických bojuje dál a vzdát se nehodlá.

„Na Slámování jsem letos přivezl celou svou rodinu, jsem tady poprvé a je to tady opravdu krásné,“ prozradil Zdeněk Coufal z Českých Budějovic na otázku po kolikáté je na této akci a vzápětí dodal, že je tu na doporučení svého kamaráda, který tu také je a tvoří díla ze slámy a že je mu líto v jakém stavu je tato památka.

Rodina mladého muže z Českých Budějovic si vyrobila kočičku, pejska, meč a pan Coufal motorku.

„Zájemci o vytvoření díla ze slámy mají vše potřebné na nádvoří zámku. Zde jsou k dispozici zásoby slámy, mnoho klubíček provázků a hodně metrů drátu,“ odpověděl Jiří Jedlička, organizátor Slámování na dotaz, co si musí návštěvníci donést s sebou, aby mohli popustit uzdu své fantazii a začít tvořit umělecká díla.

Jen tak se nehodláme vzdát

Jiří Jedlička je aktivním předsedou Spolku pro záchranu památek Červenořečických. Od dob co zde spolek bojuje o záchranu této památky se zdá, že nyní svítá na lepší časy.

„Nástupem Vítězslava Jandáka (ČSSD) do funkce ministra kultury a následně Václava Jehličky (KDU–ČSL), se začaly hýbat ledy v rovině vlastnických práv. Zámek stále patřící družstvu Unimax, které několik let již neexistuje, by mohl konečně získat majitele. Znamenalo by to reálnou šanci k získání potřebných prostředků k opravě alespoň střech. Zamezilo by se tím zatékání do objektu, který je ve velmi špatném stavu. Dřevo na krovech je napadeno dřevomorkou a je jen otázkou času, kdy zde zase něco spadne,“ řekl Jedlička jako argumentaci co s tímto komplexem bude do budoucna.

Slámování ovšem není jen o stéblech slámy, ale je to pro městečko Červená Řečice společenská událost.

Kromě tvorby ze slámy se v parku promítaly české filmy například Páni kluci, Účastníci zájezdu či Skřivánci na niti. Na zámku vystoupily hudební kapely, malá divadla, umělečtí kováři či ohnivá show.

V neděli dopoledne o půl jedenácté se konala slavnostní vernisáž slamáků. Tyto umělecké výtvory budou nyní několik týdnů zdobit park.