V České republice byl poprvé zjištěn v roce 2002, a to v oblasti jižní Moravy. Nyní se ovšem jeho výskyt potvrdil také na pozemcích humpoleckého školního statku.

„Na našem pozemku byl umístěn feromonový lapač hmyzu, ve kterém se tento brouk zachytil. Vzhledem k tomu, že jde o jeho první výskyt, musíme oblast dále monitorovat a můžeme jen doufat, že to byl pouze ojedinělý případ. Zatím neděláme žádné závěry,“ řekl Jan Mácha, ředitel Školního statku Humpolec.

Jak uvedl František Mezera z pelhřimovské rostlinolékařské správy, byla vydána mimořádná opatření a v okruhu pěti kilometrů vznikla takzvaná ochranná zóna, ve které musí být tato opatření dodržována.

„Čtyřem zemědělcům v okruhu jednoho kilometru od potvrzeného výskytu jsme tato opatření zaslali písemně, protože jde o nejohroženější oblast,“ řekl Mezera. Zemědělci musí především dodržovat osevní postup tak, aby zabránili dalšímu šíření tohoto škůdce.

Úroda v ohrožení

To v praxi znamená, že nemohou pěstovat kukuřici na stejném místě dva roky po sobě. Musí také používat vhodné chemické postřiky a v neposlední řadě musí případný výskyt dále monitorovat.

Při případném přemnožení dokáží larvy bázlivce na daném území takřka stoprocentně zničit úrodu.

Podle Františka Mezery existuje také pozitivní zpráva. Pokud se tento brouk na pozemku neobjeví dva roky po sobě, budou tato bezpečnostní opatření automaticky zrušena.

Bázlivec kukuřičný

Bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera) je brouk z čeledi mandelinkovití.
Zatímco dospělí brouci se živí na bliznách a způsobují tzv. hluchost klasů, larvy ožírají kořeny, a přispívají tak k vyvracení a schnutí rostlin. Brouk pochází z Ameriky, do Evropy byl zavlečen na přelomu 80. a 90. let 20. století, od té doby se invazivně šíří kontinentem. V České republice je veden jako karanténní škůdce.
Zdroj: Wikipedie