„Oficiálně nám sdělení o ukončení bezplatného připojení z ministerstva nepřišlo, takže nebýt sdělovacích prostředků, asi by nás to hodně zaskočilo,“ reagoval ředitel Základní školy v Čejově Jiří Hurda. Tomu nezbylo nic jiného než narychlo situaci operativně vyřešit a uzavřít smlouvu s firmou, která internet školám nabízí za přijatelnou cenu.

Bez internetu to ve školách nejde

Situaci se snažila vyřešit i Základní škola v Černovicích, která peníze v rozpočtu školy bude muset najít jen na úkor jiných aktivit a potřeb.
 
„Nadšená z toho tedy rozhodně nejsem, ale co můžeme dělat. Zůstat bez internetu už je pro školu nepředstavitelné,“ povzdychla si ředitelka Marcela Kokšteinová.
 
Ta nakonec využila nabídky Telefoniky a do školy objednala internet do dvou tisíc korun.
 
Výuku bez internetu si nedovede představit ani třináctiletý Jakub. „Najdeme si tam spoustu potřebného k vyučování. A třeba i nějaké šikovné taháky,“ usmál se Jakub.
 
V klidu zůstávají jen školy, které se na pomoc státu nespoléhaly a připojení k internetu si zajistily jinak.
 
„Naše škola naštěstí nikdy bezplatný internet neměla. Jsme už dlouho připojení od obce přes hifi síť,“ sdělil ředitel Základní školy v Košeticích Jaroslav Skolek.

Na obecní síti za dva tisíce

Jak Skolek dále prozradil, připojení k internetu platí přímo obci. „Je to sice z kapsy do kapsy, protože od obce dostáváme peníze na provoz, ale i tak nás internet měsíčně stojí dva tisíce,“ upřesnil ředitel Jaroslav Skolek.
 
Do projektu Internet do škol se od roku 2001 zapojilo přes 3600 vybraných základních škol.