„Samozřejmě, že jsme nad lepším zabezpečením školy uvažovali, ale zatím jsme nevymysleli, jak to provést,“ uvedl ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj, do které jsme nepozorováni vkročili hlavním vchodem.

Zavřít není jen tak

Podle něho se nabízí hned několik řešení, jak školu znepřístupnit. Třeba rozdat žákům identifikační karty, jejichž pomocí se dostanou dovnitř.

„Jenže menší děti mohou čipy snadno poztrácet a pak se nedostanou dovnitř ani ony. Ana hlídače nemáme peníze,“ upozornil Rafaj stím, že škola kvůli zlodějům alespoň namontovala do šaten kamery, odalším očku uvažuje iuvchodu.

Vedoucí pelhřimovského odboru školství Petr Plachý by přivítal spíše uzavření škol. „Nařídit to ale nikomu nemohu. Vždy záleží na vůli ředitele školy. Není jednoduché skloubit prevenci krádeží a přitom ponechat volný vstup do jídelen a zubařských ordinací, které ve většině našich škol sídlí,“ uznal Plachý.

Rodiče dětí, které dochází do „uzamykatelné“ školy, nijak nereptají. „Zabezpečení proti krádeži je výborná věc. Když jdu pro dítě, stačí zazvonit a školník je tu hned. Anemusíme se tolik bát, že tam zase někdo vykrade šatnu, jako se to stalo asi před dvěma roky,“ upozornil Miloš Kohout, který včera přišel pro synka do humpolecké ZŠ Hradská.