V malé základní škole v Rynárci vítali osm prvňáčků. „Nově příchozích mělo být devět, ale jedna holčička dostala odklad. Ještě jsme se ale vešli do limitu, který je sedm dětí. Pouze dvě jsou z Rynárce, zbylé děti dojíždějí z okoních obcí,“ prozradila ředitelka základní školy Jana Vaňková.

Prvňáčkům nejprve paní ředitelka popřála mnoho štěstí a poté jim starosta Rynárce Pavel Kopecký předal pamětní list, který by jim měl připomenout ten první slavný den.

Nejmenší školáky přívítali v novém

Škola ve spolupráci s obecním úřadem zakoupila pro děti i nové vybavení do tříd.

„Vzhledem k nově platnému předpisu jsme museli nakoupit nastavitelné lavice. Jejich výhoda spočívá v tom, že jsou polohovatelné a mohou se přizpůsobit výšce dětí,“ uvedla Jana Vaňková.

„Kromě toho jsme začali s výměnou oken, kterou bychom chtěli dokončit ještě letos. Vše záleží na penězích,“ dodala Vaňková. Velké investice by se však v budoucnu měla dočkat i mateřská školka.

„Chtěli bychom postavit úplně novou školku, která by byla součástí areálu základní školy. V této chvíli je projekt před dokončením a budeme se snažit získat dotace,“ přiblížil starosta obce Pavel Kopecký.

Končí čas her

A co na svůj první den říkají prvňáčci? Většina z nich se poprvé do školy těšila. „Nejvíce se mi líbilo přivítání od paní učitelky a taky máme moc hezkou třídu. Do školy jsem se moc těšila, nejvíce na to, až se naučím číst a psát a dokážu si sama přečíst pohádky,“ pravila Veronika Hybšová z Rynárce.

Na svou školu nedají dopustit ani rodiče. „Na této škole se mi nejvíce líbí vstřícnost učitelů. Já sama jsem sem chodila a i když nejsme z Rynárce, ani jsme neuvažovali, že bychom děti dali jinam,“ podotka maminka Radka Šotolová, která do první třídy vedla svojí dceru Lucinku.

Ta se ale na svůj nástup do první třídy moc netěšila. „Ve školce to bylo lepší. Tam jsem si mohla celý den hrát,“ uzavřela Lucinka.

Děti se vůbec nudit nebudou

Ovšem ani ve škole se děti nebudou muset vzdát her a zábavy. Jak prozradila paní ředitelka, je připraveno osm kroužků. Mimo jiné se děti mohou těšit na dětský karneval, tradiční vánoční akademii, velikonoční jarmark, nebo na nově připravovaný den zdraví.