Kromě mateřské školy Osvobození, která nedávno podstoupila rekonstrukci, musí školky najít do konce roku řešení. Jinak jim hrozí snižování počtu dětí ve třídách.

Požadavky jsou až příliš náročné

„Školkám především vytýkáme, že mají přeplněné třídy dětmi, a nesplňují tak ani normy, kdy na pět dětí musí být jeden záchod a jedno umyvadlo,“ uvedla Iva Holadová z krajské hygienické stanice. Mateřské školy to však zatím nevidí jako veliký problém. Všechny se totiž chystají požádat o udělení výjimky.
 
„Snažím se tyto požadavky respektovat, ale zdají se mi přemrštěné. Výjimku považuji za jediné momentální řešení,“ reagovala ředitelka Mateřské školy Na Pražské Věra Harudová.
 
Jak ale varuje hygienička, výjimka není spásonosná. „Školky tím sice získají další tři roky, kdy nemusí hledat řešení, ale nedostatky samy nezmizí. Udělit výjimku jim přesto můžeme, a to i opakovaně,“ dodala Holadová.
 
Důvod k obavám o děti ve školkách být rozhodně nemusí. Podle Ivy Holadové nedostatky nejsou tak zásadní, aby ohrožovaly zdraví dětí.
 
„Zatím jsme si vždy dokázali s větším množstvím dětí poradit. Přizpůsobili jsme tomu denní režim školky, takže se děti bez potíží vystřídají,“ uvedla ředitelka Harudová.
 
Jak pomoci mateřským školám, které peníze na rekonstrukci nemají, prozatím neví ani vedoucí odboru školství František Strnad.

Schází peníze na výplaty učitelů

„Nebyl by problém otevřít další třídy. Tím by se uvolnila další místa a nebylo by zapotřebí složitě řešit přestavbu hygienických zařízení. Jenže těžko dostaneme peníze na mzdy dalších učitelek a zaměstnanců,“ vysvětlil Strnad.
 
Vyhláška ministerstva školství si klade za cíl zkvalitnit výuku ve třídách. Jak si mají mateřské školy poradit s těžko splnitelnými požadavky, už ale tento předpis neřeší.