Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školkám hrozí snižování počtu dětí ve třídách

PELHŘIMOV - Pelhřimovské školky měly tři roky na to, aby splnily přísnější hygienické požadavky. Ty jim ukládala nová vyhláška z roku 2005. Nic z toho se ale nestalo.

23.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÏK/Petr Holubář

Kromě mateřské školy Osvobození, která nedávno podstoupila rekonstrukci, musí školky najít do konce roku řešení. Jinak jim hrozí snižování počtu dětí ve třídách.

Požadavky jsou až příliš náročné

„Školkám především vytýkáme, že mají přeplněné třídy dětmi, a nesplňují tak ani normy, kdy na pět dětí musí být jeden záchod a jedno umyvadlo,“ uvedla Iva Holadová z krajské hygienické stanice. Mateřské školy to však zatím nevidí jako veliký problém. Všechny se totiž chystají požádat o udělení výjimky.
 
„Snažím se tyto požadavky respektovat, ale zdají se mi přemrštěné. Výjimku považuji za jediné momentální řešení,“ reagovala ředitelka Mateřské školy Na Pražské Věra Harudová.
 
Jak ale varuje hygienička, výjimka není spásonosná. „Školky tím sice získají další tři roky, kdy nemusí hledat řešení, ale nedostatky samy nezmizí. Udělit výjimku jim přesto můžeme, a to i opakovaně,“ dodala Holadová.
 
Důvod k obavám o děti ve školkách být rozhodně nemusí. Podle Ivy Holadové nedostatky nejsou tak zásadní, aby ohrožovaly zdraví dětí.
 
„Zatím jsme si vždy dokázali s větším množstvím dětí poradit. Přizpůsobili jsme tomu denní režim školky, takže se děti bez potíží vystřídají,“ uvedla ředitelka Harudová.
 
Jak pomoci mateřským školám, které peníze na rekonstrukci nemají, prozatím neví ani vedoucí odboru školství František Strnad.

Schází peníze na výplaty učitelů

„Nebyl by problém otevřít další třídy. Tím by se uvolnila další místa a nebylo by zapotřebí složitě řešit přestavbu hygienických zařízení. Jenže těžko dostaneme peníze na mzdy dalších učitelek a zaměstnanců,“ vysvětlil Strnad.
 
Vyhláška ministerstva školství si klade za cíl zkvalitnit výuku ve třídách. Jak si mají mateřské školy poradit s těžko splnitelnými požadavky, už ale tento předpis neřeší.
23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení