Pokud může ratolest využít péče obětavé babičky či jiných příbuzných, je to bez problémů. Horší situace však nastane, chtějí-li dát dítě do mateřské školky.

V Pelhřimově totiž funguje pouze jedna a to jenom v červenci.

Zájem by byl

„Školka má sice otevřeno poslední týden v srpnu, ale co mám s dcerou dělat do té doby? Plácáme to, jak se dá,“ postěžovala si jedna z maminek, Táňa Kuželová.

Podle vedoucího odboru školství Františka Strnada je to proto, že učitelky mateřských škol musí mít ze zákona čtyřicet dnů dovolené. Tu si však nemohou vybrat ve školním roce.

„Je to problém, ale učitelky se prostě nemají jak vystřídat. V jiných městech jsou mateřské školy sloučené a provoz školek je tak celoroční,“ uvedl Strnad.
Na to si však pelhřimovští rodiče budou muset počkat. „Zatím připravujeme koncepci na sloučení mateřských škol, ale ta vyjde v platnost až 1. ledna příštího roku,“ doplnil František Strnad. Podle něj už příští prázdniny bude alespoň jedna školka otevřená po celou dobu.

V Humpolci to jde

To o pár kilometrů dál se s tímto problémem vůbec potýkat nemusí. Humpolecké mateřské školky jsou v plném provozu celé prázdniny.

V pečování o nejmenší děti se střídají školky tři, a to vždy po třech týdnech. Nyní je otevřená školka Na Rybníčku.

„Zájem máme poměrně velký, minulý týden přišlo devatenáct dětí, tento už pětadvacet. Ale není se čemu divit, když jsou rodiče v práci a nemají dítě komu svěřit,“ konstatovala učitelka ze Skalky, Zdena Jírů. Podle ní využívají školku nejenom rodiče z Humpolce, ale i z okolních obcí.