„Nechat otevřenou školu vtento den by bylo neefektivní, třídy by byly poloprázdné,“ vysvětlil své rozhodnutí ředitel základní školy Krásovy domky Pavel Rafaj. Podobný názor má i ředitel základní školy Osvobození Petr Plachý. „Někteří rodiče odjíždí na dovolenou a děti chtějí vzít s sebou,“ dodal.

Školáci volno vítají. Prodloužený víkend využijí koblíbeným aktivitám.

„Jsem rád, že nemusím do školy. Aspoň můžu jezdit na kole nebo si hrát skamarády. Trocha času mi zbude i na učení,“ sdělil devítiletý Štěpán Bodešínský.

Žáci sice mají na základních školách volno, ale jejich učitelé i přesto do školních lavic zasednou. „Volného dne využijeme ksemináři na školení o první pomoci,“ uvedl ředitel základní školy Komenského Martin Skořepa.

Jiná situace nastává vpřípadě družin. Možnost pohlídat dítě nabízejí pouze dvě školy. „Družina je dnes otevřená, vplánu máme zajímavý program. A to pochod kolem Pelhřimova zakončený táborákem,“ prozradil Pavel Rafaj.

Pokud se přihlásí minimálně pět dětí, družinu otevře i základní škola Na Pražské.

Volna si však neužijí někteří středoškoláci. Například obchodní akademie a gymnázium se rozhodlo nevyužít možnosti čerpat ze zákona stanovených pěti dnů pro udělení ředitelského volna. Na školách budou normálně pokračovat ve studijním programu.