Tamní učitelé by při této příležitosti rádi připravili hromadné setkání absolventů všech maturitních ročníků.

„Oslovit všechny abiturienty je hrozně těžké. Za ta léta se tu vystřídaly tisíce studentů a stovky učitelů,“ uvedla ředitelka školy Marie Loskotová s tím, že v budově v Hradské ulici se učili lidé z celých jižních Čech, z pohraničí. Kontaktovat tyto bývalé studenty je vůbec nejtěžší. Většina z nich dávno může bydlet jinde.

Pomoc spolužáků

„Pokud některý z bývalých studentů má na své tehdejší spolužáky spojení, byli bychom moc rádi, pokud by je o srazu uvědomili,“ požádala Loskotová o pomoc.

Přípravy na 17. květen vrcholí. Žáci dokončují program, který provede návštěvníky školy celým dnem. Ve sborovně je vyřádkovaný stoh almanachů. „Dlouho jsme rozhodovali, zda brožurku zaměřit spíše na minulost či přítomnost. Nakonec jsme zvolili kompromis,“ vysvětlila služebně nejstarší učitelka školy Alena Hrachová, která zpracovala historickou část.

Hlavním důvodem k založení tehdejší Pokračovací školy v roce 1878 se stal výrazný rozmach průmyslu ve městě, zejména pak potřeba odborných pracovníků pro soukenické dílny. Později se přidávaly další řemeslnické i obchodnické obory. Škola vystřídala během 130 let deset názvů. Poslední změna se dostavila před dvěma roky, kdy se učiliště přejmenovalo na Střední školu SČMSD.

Zřejmě nejslavnějším tamním studentem byl světoznámý antropolog Aleš Hrdlička, který ve svých pamětech zálibně vzpomínal „na třetí lavici tam na kraji“.