„Prvňáčci od nás dostávají základní školní pomůcky, které si pak nechávají. Dětem z vyšších tříd zapůjčujeme učebnice, ale ostatní věci, jako například sešity nebo vodové barvy, jim musejí nakoupit rodiče,“ řekl ředitel Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově Pavel Rafaj.

Na jiných školách sice děti dostanou i sešity nebo jiné papírenské potřeby, ovšem škola je pouze nakoupí a děti je musí zaplatit.

„Před začátkem školního roku obstaráváme dětem pracovní sešity, na které od nich vybíráme peníze. Jiné pomůcky nenakupujeme,“ uvedla Pavlína Cimplová, hospodářka Základní školy v Kamenici nad Lipou.

Pomohl by alespoň příspěvěk

Pro rodiče znamenají sešity a pravítka pouze další položku na dlouhém seznamu potřeb do školy, za které vydají mnohdy i několik tisíc. Například kvalitní školní batoh stojí v pelhřimovském papírnictví Koh-i-noor okolo pěti set korun.

„Uvítala bych, kdyby škola pro děti část pomůcek nakupovala, nebo alespoň přispívala například na sešity. Mám dvě děti na základní škole, takže jen za tužky, sešity a barvy utratím několik set,“ postěžovala si maminka malé Veroniky a Pavlínky z Hořepníka.