„Poslední měření, které se provádělo před dvěma dny, ukázalo, že na Pelhřimovsku teď žádné omezení v koupání nehrozí. Sledované rybníky jako je Stráž, Moraveč a koupaliště v Černovicích se ukázaly být v naprostém pořádku,“ informovala Marie Nentlichová z krajské hygienické stanice.

Podle ní měření ukázalo vůbec nejlepší stav vody za celé léto. Výborné podmínky ke koupání nabízí Trnávka, ale ani želivská Malá přehrada na tom není nijak zle. „Trošku hůř to vypadá jedině na Sedlici, ale oproti zákazu koupání před měsícem jsme nyní zaznamenali výrazné zlepšení. Koupání na Sedlici by mohlo vadit spíše citlivějším jedincům s alergickými sklony,“ upřesnila Nentlichová.

Tvorba sinic

Při kontrole vodní plochy se posuzuje hlavně průhlednost vody. Ta by se měla pohybovat alespoň okolo jednoho metru. Pokud voda takzvaně kvete, je to známka eutrofizace.

„To znamená, že voda obsahuje hodně živin. Ty jí ale ubírají kyslík a díky tomu se vytváří dobré podmínky pro sinice a řasy,“ vysvětlila Eva Kimmerová z hygienické stanice v Pelhřimově. Jak dále dodala, právě sinice jsou nebezpečné pro různá onemocnění. Obzvláště malé děti by se měly mít na pozoru.

O tom, jak rychle se voda znečistí, rozhoduje hlavně počasí a velikost přítoku. „Rybníky s malým přítokem se kazí velice rychle, zvláště při vysokých teplotách,“ upozornila Kimmerová