Tam v současné době nabízejí přes tisícovku pracovních míst. Převážně do pozic strojírenských dělníků, techniků, obsluhovačů cnc strojů a nebo jiných oborů. Třináct set třicet sedm nezaměstnaných tyto pozice zřejmě ale neobsadí.

Ono číslo tvoří buď dočasně nezaměstnaní, maminky na mateřských dovolených, nebo ti občané, kteří prostě pracovat nebudou.

Firmám chybí kvalifikovaní zaměstnanci. „Uvítali bychom větší příliv pracovní síly,“ posteskl si František Čech, ředitel žirovnické firmy IPC plast.

Toho se možná firmy dočkají, pokud bude schválen projekt takzvaných zelených karet, který připravuje ministerstvo průmyslu a práce. Karty by měly otevřít pracovní trh občanům za hranicemi Evropské unie.

Pracovní místa budou

„Nejraději bychom byli, kdyby tento projekt fungoval už zítra,“ uvedl František Čech.

Zelené karty a uvolnění pracovního trhu se ale obyvatelům na Pelhřimovsku příliš nezamlouvají. Mají strach především z toho, že bude nedostatek pracovních míst.

„Návrh zelených karet znám a nesouhlasím s ním. Už teď tady Češi mají nedostatek práce, nelíbí se mi to,“ řekla Eva Gorecká z Nového Rychnova. Jiný názor měl Josef Šulc z Pelhřimova.

„Můj postoj k projektu obou ministerstev je neutrální. Levná pracovní síla bude dělat tu práci, kterou Češi odmítají,“ poznamenal.
„Kvalifikované pracovníky, které firmy poptávají, těžko dodáme, zkrátka tady nejsou,“ konstatovala Eliška Hošková.

Jiný kraj, občas jiný mrav


Na Pelhřimovsku je v porovnání s ostatními oblastmi dost zaměstnanců z Ukrajiny. Pokud bude návrh zelených karet schválen, je možné, že se jejich počet několikrát zvýší. I tento fakt nevyvolává na Pelhřimovsku vlnu nadšení. Na některých místech totiž nemají s obyvateli pocházejících z oblastí na východ od našich hranic dobré zkušenosti. Zejména na některých ubytovnách.

„Ukrajinci občas nějaký průšvih provedou, ale nic velkého. Máme tady ubytované většinou manželské páry a není s nimi problém. Horší je to se Slováky. Když se opili, musela jsem na ně volat i policisty,“ tvrdila majitelka ubytovny, která nectěla sdělit své jméno. „Ukrajinci se mezi sebou rvou na ubytovnách a dělají bordel neustále,“ sdělila Eva Golecká z Nového Rychnova.

„Se zaměstnanci ze zahraničí problémy nemáme. Jsme s nimi spokojeni,“ řekla Marie Samková z personálního oddělení firmy Edscha Bohemia v Kamenici nad Lipou.

Podle psychologa Jaroslava Kašparů se jedná spíše o předsudky obyvatel.

„Neviděl bych to tak černě. Lidé se bojí dříve, než k nějakému konfliktu dojde. Životní styl Ukrajinců se od toho našeho příliš neliší,“ poznamenal Kašparů.