Města a obce už letošní přípravy na sněhovou nadílku zahájily naplno, a stejně tak i Pelhřimov. „Letos zatím ještě našeho zásahu nebylo zapotřebí, přesto už připravujeme stroje a techniku, a hlavně zásoby soli a štěrku, které už máme navezeny,“ řekl Petr Januš z pelhřimovských technických služeb.

Nehod přibylo

„Vzhledem k mírnému průběhu loňské zimy máme ještě nějaký posypový materiál v zásobě. Služby ovšem ještě nedržíme. S těmi začneme až od prvního listopadu, kdy oficiálně začíná sezóna, přesto situaci nepodceňujeme,“ dodal Januš.
 
Situaci v podzimních dnech však nesmí podceňovat ani samotní řidiči. Ze statistik vyplývá, že kvůli špatnému počasí se za poslední týden počet dopravních nehod zvýšil zhruba o deset.
 
„Zaznamenali jsme nárůst dopravních nehod. Příčina je většinou v nedodržení bezpečné vzdálenosti. To je způsobeno sníženou viditelností, mlhami, které jsou nyní už stále častější, nebo prodlužováním brzdné dráhy na mokré a namrzlé silnici. Řidiči by měli dbát zvýšené pozornosti a opatrnosti,“ popsala policejní mluvčí Hana Kotková.
 
„Řidičům bych jednoznačně doporučila zimní pneumatiky, protože naše oblast už se nachází ve vyšších polohách. Důležitý je ovšem i technický stav vozidla a doplněné nemrznoucí kapaliny,“ doporučila Kotková.
 
Někteří řidiči pneumatiky vymění včas, jiní se k tomu nedostanou za celou zimu.
 
„Zimní pneumatiky zatím nemám, ale chystám se je vyměnit v nejbližších dnech. Zatím na to ještě nebyl čas. Měli by se snažit hlavně silničáři. Na některých místech prohrnou jednou a pak už se tam za celou zimu neukáží,“ pokrčil rameny Jan Thomaier.

Silnice první třídy mají přednost

„Nejdůležitější jsou silnice prvních tříd, které mají přednost. Existují i silnice, které jsou v zimě neudržované, a to jsou takové, které mají malý dopravní význam,“ uvedl Václav Blábolil, vedoucí Správy a údržby silnic v Pelhřimově.
 
„Samozřejmě, že nemůžeme být všude hned, proto existují časové limity podle silniční třídy. Například na silnici třetí třídy je limit dvanáct hodin. Ovšem i tam, kde například jezdí autobusy hromadné dopravy, se při kalamitě snažíme prohrnovat prioritně,“ doplnil Blábolil.