Důvodem je revitalizace bytového fondu, protože panelovým domům začíná „bít na poplach“ jejich životnost. Někde se mění okna či balkony, někde se zatepluje nebo jen upravuje venkovní vzhled a sídliště se díky tomu proměňují v barevnou duhu.

Největší sídliště krajského města jsou dokonalým příkladem. „Provádíme kompletní revitalizaci. Od střechy přes okna až po fasády. Kde je potřeba, dáváme i nové výtahy,“ řekl Deníku Milan Kunče, předseda stavebního a bytového družstva (SBD) Rozkvět v Jihlavě.

To má pod svou správou panelové domy na největších jihlavských sídlištích Březinky a Na Dolech. Celková revitalizace trvá od tří do deseti měsíců. Podle počtu pater a velikosti domu. Náklady se pak pohybují od tří do dvanácti milionů.

Zájem roste

„Na Vysočině roste zájem o revitalizaci dynamickým tempem,“ podotkl Petr Němec, ředitel projektu Jak to dělají jinde, který je zaměřen na informování veřejnosti v oblasti revitalizace.

SBD Pelhřimov již dokázalo opravit přes 2500 bytů, což představuje polovinu celé jejich správy. „Nejednalo se pouze o panelové domy, ale i cihlové,“ řekl místopředseda Drahoslav David.

Němec dále upozornil na specifika Vysočiny, které celou situaci brzdí. „Oproti Praze je zde vyšší nezaměstnanost a jsou zde náročnější povětrnostní podmínky,“ upozornil. Z vývoje na Vysočině má přesto dobrý pocit.

Státní dotace

O zkrášlení má zájem i samotný stát. Prostřednictvím nového programu PANEL jsou zájemcům poskytovány dotace. Ty spadají do oblasti působnosti Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a jejich realizaci zabezpečuje Českomoravská záruční a rozvojová banka.

SFRB dává dotace na úroky ve výši čtyř procent. „Pokud je úrok pět procent, tak družstva platí pouze jedno procento,“ přiblížil Němec. „V době kdy jsme s revitalizací začali, tento program ještě neprobíhal. Letos jsme obdrželi dotaci na dva panelové domy,“ dodal David.