„Věřím, že na fotce bude osmdesát, možná devadesát lidí,“ uvedl známý rozhlasový novinář Jan Šmíd, který za svoláním svých někdejších i současných spoluhráčů stojí.

Více všímavosti nemůže uškodit

Podobnou myšlenku nosil v hlavě od svého pracovního pobytu v Americe.

„Je úžasné sledovat, jak si tam všichni považují svých předchůdců. Třeba zrovna bývalí sportovci se těší obrovské úctě. To v Česku se nic podobného nenosí dokonce ani na té nejvyšší úrovni. To je podle mě velká chyba,“ dodal Šmíd.

Při dnešním odpoledním setkání nepůjde ani tak o fotbal, kteří si účastníci společně na tamním umělém trávníku od půl páté také zahrají.

Až na samý vrchol

Bude se především vzpomínat na časy, kdy pelhřimovský klub byl na české fotbalové mapě opravdu vidět. Kdy domácím zápasům přihlíželo desetkrát tolik lidí co dnes.

Sváteční sešlost si nenechají uniknout ani jedinci, kteří se vypracovali z malého oddílu až na úplný vrchol. Patří mezi ně i brankář Josef Hron, ikona někdejší brněnské Zbrojovky.

„Na Pelhřimov nedám dopustit. I když bydlím na Moravě řadu let, čím jsem starší, tím více mě to táhne domů, do Rynárce,“ rozpovídal se sedmapadesátiletý Hron, který se dodnes točí okolo kulatého nesmyslu jako trenér. „Škoda jen, že nemůže přijet Míra Beránek. Sice si občas zavoláme, ale hrozně rád bych se s ním viděl,“ zalitoval Hron absence jednoho z nejznámějších současných trenérů, který u Bělé též hrával.

Na večerní posezení v kulturním domě Máj se těší také „domorodec“ Miroslav Vacek. I on před necelými patnácti roky okusil příchuť nejvyšší české soutěže.

„S odstupem času mě trochu mrzí, že jsem v pražské Bohemce nevydržel déle. I tak to ale pro mě jako kluka z malého města byl nádherný půlrok. To se přece úplně každému nepoštěstí. Byla to i cenná životní zkušenost,“ zavzpomínal Vacek na souboje s hvězdami, které zanedlouho zazářily na Mistrovství Evropy v Anglii.

Trefa mimo hřiště

Jak upozornil Jan Šmíd, za zmínku stojí i osudy dalších někdejších Spartakovců, kteří se více prosadili mimo fotbalový pažit. „Třeba Pavel Truhlář se stal předním výrobcem loutek, Jiří Pažout se vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších dealerů škodovek. A Luboš Veselý je pro změnu významným překladatelem z angličtiny,“ zmínil své bývalé souputníky Šmíd, sám muž s pozoruhodným životopisem.

Na otočku z Ameriky

Ten dnes navíc sehraje svůj poslední staromládenecký zápas, zítra dopoledne se na pelhřimovské radnici žení.

A za svědka mu nepůjde nikdo jiný než další odchovanec pelhřimovského fotbalu Josef Páral, který přicestuje z Ameriky na tři dny jenom kvůli svatbě a právě dnešnímu setkání generací.

Všichni hosté dnešní vzpomínkové akce si odnesou domů památeční tričko vyrobené speciálně pro tuto příležitost. Pořadatelé doufají, že nebude poslední. „Věřím, že společně vymyslíme způsob, jak se potkávat pravidelněji,“ uzavřel Jan Šmíd.