„V nemocnici chybí sestry, které my ale musíme nahradit, a to ve výsledku znamená, že v práci trávíme daleko delší dobu. Některé z nás pak mají za měsíc až několik desítek, ne-li stovek hodin přesčasů,“ sdělila Deníku jedna z pelhřimovských zdravotních sester, která nechtěla sdělit své jméno, ale jejíž totožnost Deník zná.

Sestřičky si stěžují především na vysoké požadavky pro přijetí a nedostatečné ohodnocení.

„Dívky, které chtějí po škole nastoupit do nemocnice, musí mít buď bakalářský titul, nebo praxi. Jenže ty, které titul získají, si zase umí spočítat, že pracovat u nás je pro ně nevýhodné,“ domnívá se sestra.

Odměny nejsou

Jak dále uvedla, sestřičky mají v tamní nemocnici pouze základní platy a osobní ohodnocení či odměny nedostaly už několik let. Což připouští i samotná vrchní sestra nemocnice Jitka Dejmková.

„Je pravdou, že sestrám jsme už několik let odměny ani osobní ohodnocení nevyplatili,“ potvrdila Dejmková. Situaci však vidí od sester poněkud odlišně.

„Nemocnice, jakožto příspěvková organizace, jede podle tabulkového systému a platy našich sester jsou podle mých informací nejvyšší z celé Vysočiny,“ informovala Dejmková. Jak ale připustila, rozdíl spočívá jen ve stovkách korun.

Nemocnice podle ní nedostatkem personálu zatím netrpí, i když má jisté obavy, že tento problém brzy nastane.

„Nedomnívám se ale, že by to bylo nízkými platy, spíše jen budou chybět určité kategorie sester, které zatím studují,“ zdůraznila vrchní sestra.