Léta opuštěný a očividně chátrající areál spadl před rokem do klína představitelům obce. Ti nyní zatím bezvýsledně přemítají, co s ním.
 
Původně nadějný nápad zastupitelů na komerční využití prostor zřejmě padne.
 
„Vycházeli jsme ze skutečnosti, že areál leží pět kilometrů od dálnice. O využití kasáren ke skladovnickým účelům či pro drobnou výrobu by tedy mohl být zájem,“ vysvětlil starosta Zdeněk Vaněk.
 
Myšlenka má jeden háček. Kasárna najdete v územním plánu vesnice jako prostor v zastavěném území, určený pro občanskou vybavenost. Václav Zadek z humpoleckého stavebního odboru přirovnal případnou změnu schváleného plánu k běhu na dlouhou trať.

Z obchodu sešlo

„Obec by musela požádat o změnu územního plánu. K tomu se vyjadřují vždy všechny orgány, které vydaly stanovisko při schvalování původního plánu.
 
I pokud by se změnu prosadit podařilo, není to otázka týdne,“ upozornil úředník s tím, že podobné žádosti se táhnou klidně i rok.
 
Z uvedeného důvodu přehodnotil svůj zájem o pronájem kasáren senožatský prodejce terénních čtyřkolek Pavel Musil.
 
„Rozhodli jsme se pro rozšíření služeb a tamní prostory by se nám hodily. Jenže jsme potřebovali řešit přesun hned, což u kasáren nešlo,“ odůvodnil Musil odstěhování obchodu do Humpolce. Pokud ke změně plánu nedojde, v úvahu připadá proměna kasáren v provozovnu služeb, zdravotnické zařízení či obchod.
 
Ze všeho nejčastěji se ale mezi zastupiteli skloňuje dům s pečovatelskou službou či jemu podobné zařízení. „Do tak náročné akce se vzhledem k objemu našeho rozpočtu sami pustit nemůžeme. Lze o tom uvažovat, pokud bychom získali silného partnera nebo sehnali opravdu štědrou dotaci,“ podotkl starosta Vaněk.
 
Ten jedním dechem upozornil na neodkladnost řešení. „Panelový dům je v hrozném stavu. Dovnitř zatéká, stěny plesniví, kotelna připomíná vodní jezero. Pokusíme se budovu alespoň zakonzervovat,“ uzavřel Zdeněk Vaněk.