VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kučera: Trend moderního školství je vést žáky k využití jejich znalostí

Pelhřimov - Reforma školského systému přinesla řadu změn jak ve výuce, tak v organizaci v řadě škol. O novém směřování našeho školství, ale i o státních maturitách nebo o výsledku prosincové stávky učitelů jsme hovořili s ředitelem pelhřimovské obchodní akademie Radoslavem Kučerou.

8.2.2008
SDÍLEJ:

Radoslav Kučera, ředitel pelhřimovské obchodní akademieFoto: Deník/ Petra Nováková

Zanedlouho vás čekají přijímací zkoušky. Myslíte si, že se i vaší školy dotkne úbytek žáků?

 
Na negativní populační vývoj se určitě musíme připravit, protože statistiky jsou neúprosné. Letos je poslední rok, kdy počet žáků v devátých třídách je přibližně stejný jako v několika minulých letech. V dalším školním roce už přijde dramaticky méně žáků. Letos ještě máme naději otevřít tři třídy po třiceti žácích.
 
Na jaké obory se studenti mohou hlásit a máte připraveny i nějaké novinky ?
 
Jedna třída je v oboru klasické obchodní akademie, druhá zaměřená na počítače a třetí třída je ekonomické lyceum. To chceme zaměřit na výuku cizích jazyků. Nově jsme vybavili jednu z pěti počítačových učeben technologií, která umožní přímé spojení našich žáků se žáky partnerských škol v zahraničí, jak zvukem, tak i obrazem. Tento způsob komunikace je součástí projektu, který se jmenuje e-twinning a jde o rozvoj partnerských vztahů škol v rámci Evropy.
 
Celá oblast směřuje k aktivizaci žáků. Jak se to konkrétně projevuje ve výuce?
 
Součást celé reformy školního systému je to, že si školy tvoří vlastní vzdělávací programy. Hlavní myšlenkou je odklon od paměťového učení k učení činnostnímu. Bez paměťového učení se také neobejdeme, nemůžeme vše naučit hrou. Chceme ovšem využít dnešních technologií, aby se žáci naučili sami vyhledávat informace, účelně je zpracovávat a hlavně interpretovat a prezentovat . Prostor je i pro zpracování různých projektů.
 
Jak do tohoto systému zapadá klasické známkování?
 
Pravda je, že u činnostního učení je hodnocení žáků trochu problém. Já jsem přesvědčen o tom, že známka je tak zažitý systém, který velice jednoduchým způsobem vyjadřuje určitou úroveň. Samozřejmě musí následovat i slovní vysvětlení, proč byla udělena právě taková známka.
 
Co říkáte na státní maturity?
 
Státní maturity byly naštěstí o dva roky odložené a my se na ně můžeme lépe připravit. Nešťastné bylo, že se současně měnil systém, obsah a metody výuky a i požadavky na maturity. Teprve až budeme znát finální podobu státní části, určíme, jaké konkrétní předměty budeme zkoušet my. Každopádně školní část bude zaměřená především na ekonomické předměty.
 
Jak byste zhodnotil prosincovou stávku a celkové financování školství?
 
Finance, to je zásadní problém, ale já jsem o něm záměrně zatím nemluvil, protože je tak notoricky známý. Ke stávce jsme se připojili, protože nám přišlo, že reforma veřejných financí se má zaplatit z peněz, které se ušetří na školství. Pokud ovšem tento problém nebude řešen plynule, jednorázovou akcí to nelze zachránit. Přesto si myslím, že takto masivní stávka splnila svůj účel. Tady souhlasím s odboráři, kteří říkají, že kdyby stávka nebyla, do rozpočtu školství by se nedostalo ani těch 900 milionů.

Autor: Petra Nováková

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení