Od prvního května totiž končí výjimka v dopravním zákoně 361, která to doposud umožňuje. Výjimka se ale nevztahovala na dálnice, kde tato povinnost už platila.

„Řidič, který zákon poruší, může přijít o dva body. Na místě může dostat blokovou pokutu do dvou tisíc korun. Ve správním řízení pak od patnácti set do dvou tisíc korun,“ informoval vedoucí dopravního inspektorátu pelhřimovské policie Miroslav Lhotský.

Dodávka a dětské sedačky

Další výjimka, která počátkem května končí, se týká hlavně dodávek a malých nákladních automobilů do tří a půl tuny.

Ty nebudou moci přepravovat děti do mateřských a základních škol nebo na sportovní, kulturní nebo společenské akce, pokud každé sedadlo nebude vybaveno bezpečnostními pásy. A to i přesto, že dopravní prostředek je omezen sedmdesátikilometrovou rychlostí.

Pokud se budou v dodávkách přepravovat děti do tří let a jestliže váha každého z nich nepřesáhne třicet šest kilo, nebo výšku sto padesát centimetrů, musí být sedadla vybavena dětskými sedačkami.

Silniční kontroly

„To se netýká autobusů, nebo nákladních automobilů typu Avia,“ doplnil ředitel pelhřimovské autoškoly Jan Chalupa. Pelhřimovští policisté chtějí od května zpřísnit silniční kontroly, aby důkladně ověřili, zda řidiči nová pravidla dodržují.

„Provádíme tři až čtyři kontroly měsíčně. V květnu nás bude na silnicích vidět častěji. Zaměříme se hlavně také na to, zda se autosedačky v souladu se zákonem v autě používají,“ uvedl Miroslav Lhotský.