Nejsou ani tak ohrožením pro sebe, ale hlavně pro všechny účastníky silničního provozu. Přesto se policistům tu a tam zadaří a na tyto šoféry si řádně posvítí. Rozhodně nelze říci, že by se policie při podobných zátazích nudila.

Zajímavý případ se třeba stal 18. května na jihlavské Havlíčkově ulici.

Mladíci i ženy

„Jednadvacetiletý mladík z Jihlavska řídil vozidlo Ford Escort, když byl zastaven policejní hlídkou. Bylo zjištěno, že není držitelem příslušného řidičského oprávnění. Vlastní řidičský průkaz pro skupinu T,“ vzpomíná jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. „Dále byla provedena orientační dechová zkouška s pozitivním výsledkem - l,65 promile alkoholu,“ dodala.

Mladík je tak podezřelý z trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a ohrožení pod vlivem návykové látky. Bez papírů se ale oproti loňsku prohání po Jihlavsku méně šoférů. Vloni totiž od začátku roku k dnešnímu dni policisté „načapali“ 114 řidičů. Letos za stejnou dobu to je rovných 77 šoférů.

I na Pelhřimovsku dělají řidiči bez papírů „psí kusy“

„Na Humpolecku řidička jela s vozidlem, se kterým havarovala. Konkrétně pak najela do oplocení domu a od nehody ujela. Řidičské oprávnění samozřejmě neměla,“ sdělila Deníku pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. V tomto okresu mají od začátku roku 41 hříšníků.

Nejen mladíci, nejen ženy, ale i mezi motorkáři se najde černá ovce. „Dne 22. dubna jsme měli dopravní nehodu v Nových Dvorech na Žďársku. Devětatřicetiletý muž jel na motorce bez řidičáku a nezvládl řízení. Narazil tak do zaparkovaného renaultu. Přitom se lehce zranil. Když jsme událost šetřili, zjistili jsme, že řidič požil alkohol. Tvrdil nám, že pil až po nehodě,“ řekl Václav Kučera, mluvčí žďárské policie.

Do letošního května zaznamenali 47 případů. V Třebíči byl poslední případ zadržení řidiče jedoucího bez řidičského oprávnění hodně podobný akčním filmům. Policejní hlídka v Míčově ulici chtěla zastavit vozidlo, jehož řidič byl podezřelý z požití alkoholu. Muž ovšem, po zjištění, že je pronásledován, začal ujíždět a za jízdy si měnit místo se spolujezdcem. Při manévru ale narazil do policejního vozu a útěk vzdal.

Při dalším šetření se ukázalo, že sedmadvacetiletý řidič před jízdou pil a navíc má zákaz řízení. Jednadvacetiletý spolujezdec, který nakonec auto zastavil, nadýchal přes dvě promile alkoholu.

Policisté na Havlíčkobrodsku se s řidiči amatéry setkávají pravidelně. Posledního nelegálního šoféra odhalila hlídka ve středu 28. května. Policisté zastavili na silnici mezi Dolním Městem a Ledčí nad Sázavou řidiče opelu. Řidičského průkazu se ale při kontrole nedočkali. Muž autoškolu nikdy neabsolvoval.