Vlastníci řidičského oprávnění skupiny C a C+E do 7,5 tuny totiž musí nově vlastnit profesní průkaz. Ten v minulosti museli mít pouze řidiči velkých tahačů.

Školicí střediska

Pokud tato skupina řidičů nechce přijít o své zaměstnání, měli by toto školení stihnout do konce měsíce března. Je sice možné toto školení dělat i později. Zde ovšem vyvstává problém, kdo řidiče z rozsáhlého školení vyzkouší.
 
„Do prvního dubna provádí toto školení i s přezkoušením autoškoly. Jak to bude potom, zatím není příliš jasné,“ uvedl majitel pelhřimovské autoškoly Jan Chalupa.
 
Podle novely zákona by měla vzniknout školicí střediska, kde by výuku a výcvik prováděly fyzické nebo právnické osoby, jimž byla udělena akreditace krajským úřadem.
 
Přezkoušení řidičů by pak měli provádět komisaři na pověřených městských úřadech.
 
„V případě, že výcvikové středisko vznikne v Pelhřimově, budeme přezkoušení provádět my. Zatím ale není jasné, jakým způsobem se to bude dělat,“ vysvětloval pelhřimovský zkušební komisař Lubomír Šetek.
 
V tom nemá jasno ani krajský úřad kraje Vysočina. „Čekáme na to, až ministerstvo dopravy vydá potřebné směrnice,“ uvedl pracovník odboru dopravy kraje Vysočina.
 
Novela přidělala finanční zátěž hlavně autodopravcům a malým soukromníkům, předmětem jejichž zaměstnání je řízení vozidla nad 3,5 tuny. Pořízení profesního průkazu, který dříve nemuseli vlastnit, totiž není zrovna levná záležitost.

Školení ruinuje soukromníky

„Školení je velice náročné a cena se pohybuje do šedesáti tisíc korun,“ informoval majitel autoškoly Stanislav Mikolášek.
 
„Firmy, které k práci používají malé náklaďáky, budou prostě muset toto školení absolvovat. Záleží na trhu, jestli se tato investice vyplatí,“ uvedl majitel dopravní firmy Vladislav Rokos.
 
Školení nebudou muset absolvovat ti řidiči, kteří už profesní průkaz mají. Těm stačí, pokud do 1. září zažádají na pověřených úřadech o jejich výměnu.
 
Poté budou muset každý rok, po dobu pěti let, absolvovat sedmihodinové školení. Pokud tak neučiní, nebude jim po pěti letech profesní průkaz vydán.
 
Lukáš Pihávek